Poznaj sposoby na bezpieczne oszczędzanie

Chcesz ulokować pieniądze, aby nie traciły na wartości, leżąc na nieoprocentowanym rachunku? Przed inwestycją powstrzymuje Cię wysoki stopień ryzyka? Podpowiadamy, jak zadbać o oszczędności w najbezpieczniejszy możliwy sposób i ochronić je przed utratą wartości wskutek wysokiej inflacji.

Zawsze inwestuj nadwyżki finansowe

Jeśli na Twoim koncie co miesiąc zostają wolne środki i nic z nimi nie robisz, tylko pozornie oszczędzasz. Ich siła nabywcza, a więc możliwości zakupu słabną wraz z rosnącą inflacją. Gdy ceny wszystkiego nieustannie idą w górę, a Ty trzymasz pieniądze na nieoprocentowanym rachunku, tracisz każdego dnia. Dlaczego?

Najlepiej zobrazuje to tankowanie na stacji benzynowej. Jeśli dotychczas za 100 zł mogłeś kupić 20 litrów paliwa po 5 zł / litr, a kilka miesięcy później za 100 zł możesz kupić już tylko nieco ponad 15 litrów, bo cena wzrosła do 6,50 zł, to ile warte jest Twoje 100 zł? Nominalnie wciąż tyle samo, ale realnie możesz za to kupić o wiele mniej. Mądre oszczędzanie pozwala całkowicie zniwelować spadek siły nabywczej Twoich pieniędzy, a w warunkach szalejącej inflacji – przynajmniej w części zredukować te straty.

Oszczędzanie na lokacie

Dobrze znana lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych sposobów na bezpieczne pomnażanie oszczędności. W ostatnim roku oprocentowanie depozytów znacznie podskoczyło, dzięki czemu na lokacie można o wiele więcej zarobić. W stosunku rocznym zysk wynosi obecnie w okolicach 7-8%. Jest to świetnym wynikiem, zwłaszcza jeśli spojrzymy na lata ubiegłe, gdzie trudno było znaleźć oferty wyższe od 1-2%.

Dlaczego oszczędzanie na lokacie jest bezpieczne?

Sprawdza się tu powiedzenie: masz to jak w banku. Pieniądze ulokowane w instytucji finansowej chronią przepisy prawa, a wypłatę środków zabezpiecza Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu nawet jeśli bank ogłosi upadłość (przed czym chronią go mechanizmy bilansowania, strategie i cały sztab specjalistów) BFG wypłaci Ci ulokowany kapitał oraz należne odsetki. Można zatem śmiało stwierdzić, że poziom bezpieczeństwa sięga tu 100%.

Jak działa lokata bankowa?

W największym skrócie: bank pożycza od Ciebie pieniądze i wypłaca Ci za to wynagrodzenie. Jego wielkość uzależniona jest od kwoty kapitału, czasu trwania lokaty i wysokości oprocentowania. Im więcej wpłacisz oraz im wyższy uzyskasz procent na lokacie, tym sowitsza będzie wypłata.

Lokatę możesz założyć w oddziale banku lub przez internet. Lokata online to najszybszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania, a odsetki będą się naliczały już od pierwszego dnia wpłaty.

Czas trwania lokat wynosi zwykle od 1 miesiąca do 1 roku, a najbardziej popularne są lokaty kwartalne i półroczne. W ofercie banków znajdziesz precyzyjnie określony procent należny za dany okres deponowania gotówki. Dla lokaty 1-miesięcznej może to być np. 3%, podczas gdy przy lokacie kwartalnej sięgnie już 7%.

Po upłynięciu terminu lokaty możesz wypłacić swój kapitał i należne odsetki lub pozostawić je w banku i przedłużyć lokatę. Bank dopisze wartość odsetek do wpłaconej przez Ciebie kwoty i kolejne odsetki będzie już naliczał od wyższej kwoty. Warto też wspomnieć, że zerwanie lokaty przed terminem oznacza zwykle utratę odsetek.

Lokata, rachunek oszczędnościowy, a może obligacje?

Rachunek oszczędnościowy jest godnym rozważenia sposobem gromadzenia nadwyżek finansowym. To pomost pomiędzy nieoprocentowanym rachunkiem bieżącym i lokatą bankową. Odsetki będą tu niższe niż w przypadku standardowych depozytów, ale zyskujesz większą elastyczność. Nie tracisz zgromadzonych procentów od kapitału przy wypłacie, bo nie ma tu z góry określonego terminu trwania lokaty.

W przeciwieństwie do lokaty bankowej, z rachunku oszczędnościowego możesz wypłacić środki w dowolnym momencie bez utraty odsetek. W każdej chwili możesz też przelać na rachunek dodatkowe nadwyżki, a procenty będą naliczane od aktualnego salda. Ta forma depozytu również chroniona jest przez BFG.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło

https://www.bankier.pl/smart/jak-oszczedzac-pieniadze-bezpieczne-sposoby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here