Faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw

Faktoring to usługa kierowana nie tylko do dużych, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Na czym dokładnie polega? Jakie są jej zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest i na czym polega faktoring?

Jak wspomniano we wstępie, faktoring to usługa oferowana nie tylko dużym, ale również małym i średnim przedsiębiorstwom. Na czym polega? Otóż, jest to forma finansowania zewnętrznego, która realizowana jest w oparciu o umowę faktoringową. To właśnie na jej podstawie faktor czyli firma faktoringowa wykupuje od faktoranta czyli przedsiębiorcy faktury z odroczonym terminem płatności wystawione jego kontrahentom. W efekcie przedsiębiorca nie musi oczekiwać na spłatę należności, ponieważ otrzymuje środki od firmy faktoringowej. To właśnie na jej rzecz kontrahenci spłacają natomiast swoje zobowiązania, co zazwyczaj następuje zgodnie z terminami ustalonymi w wystawionych wcześniej fakturach. W praktyce istnieją różne typy faktoringu, a usługa ta jest oferowana między innymi pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Faktoring jako wsparcie w codziennej działalności małych i średnich przedsiębiorstw

Możliwość odzyskania środków zamrożonych w fakturach z odroczonym terminem płatności to nieoceniona wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w ich codziennej działalności. Pozyskane w ten sposób pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, a co za tym idzie, zarówno pokrycie kosztów bieżącej działalności, jak i dalsze inwestycje. Co więcej, dzięki faktoringowi firma może poprawić swoją płynność finansową, co w wielu przypadkach może decydować o jej utrzymaniu się na rynku, czy możliwościach dalszego rozwoju. Korzystając z faktoringu przedsiębiorca może także zwiększyć swoją konkurencyjność, co jest możliwe dzięki oferowaniu dłuższych terminów płatności kontrahentom.

Zalety faktoringu

Faktoring to usługa, która cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to niewątpliwie efektem jej zalet, do których zaliczyć należy między innymi:

  • ograniczenie ryzyka powstawania zatorów płatniczych, a co za tym idzie, poprawę płynności finansowej w firmie;
  • możliwość przeznaczenia środków uzyskanych środków na dowolny cel, co oznacza, że w praktyce mogą one zarówno pokryć koszty bieżącej działalności, jak i sfinansować inwestycje;
  • szybkość i wygodę, co jest efektem ograniczenia formalności do minimum;
  • dostępność, ponieważ faktoring to usługa, z której korzystać mogą nie tylko duże, ale również małe i średnie firmy. Co więcej, jest ona oferowana także podmiotom, które dopiero od niedawna funkcjonują na rynku niezależnie od tego, w jakiej działają branży;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co pozwala przedsiębiorcom korzystać zarówno z faktoringu, jak i finansowania bankowego, np. kredytów inwestycyjnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring to usługa, która doskonale sprawdza się jako wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w ich codziennej działalności. Pozwala bowiem odzyskać środki zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, a co za tym idzie, ułatwia zarządzanie budżetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here