Handel kontraktami CFD

CFD (ang. contract for difference) to kontrakt na różnicę kursową. Inwestor, którym może być osoba prywata, zawiera z brokerem umowę, że cena danego aktywa wzrośnie lub spadnie. Zysk bądź strata zależy od różnicy wartości aktywa, która została osiągnięta w momencie zamknięcia kontraktu. Instrumenty pochodne, jakimi są kontrakty CFD opierają się wyłącznie na ruchach cenowych aktywów od momentu otwarcia do zamknięcia.

Handel CFD w praktyce

CFD jest to handel na wzrosty lub spadki kursu. Otwierając kontakt CFD, wybieramy jego rodzaj, którym może być kupno lub sprzedaż. Pozycje te są nazywane długimi (long) lub krótkimi (short). Długa pozycja daje zysk gdy cena aktywa urośnie, natomiast krótka pozycja przynosi profit, gdy cena aktywa spada. W celu nabycia kontaktu CFD należy zapoznać się z ofertą sprawdzonego brokera, a następnie założyć konto na oferowanej przez niego platformie transakcyjnej. Posiadając konto u brokera, inwestor musi dokonać najważniejszej rzeczy w handlu – znaleźć odpowiedni moment do otwarcia kontraktu. Prawidłowe czytanie wykresu pozwala na odnajdywanie dołków lub szczytów cenowych, gdzie są najlepsze momenty wejścia w rynek. Należy też sprawdzać kalendarz ekonomiczny i być na bieżąco z wydarzeniami, które mają wpływ na duże wahania kursów.

Różnice między handlem CFD a nabywaniem aktywów

Podstawową różnicą między CFD a tradycyjnym kupowaniem aktywów jest to, że w przypadku kontraktów różnicowych nie stajemy się właścicielem aktywa. Inwestor umawia się z brokerem, że cena wzrośnie lub spadnie i zyskuje na różnicy ceny zamknięcia kontraktu. Kupując akcje danej firmy, inwestor staje się ich właścicielem i ma prawo np. do dywidendy (jeśli dana firma ją wypłaca). Natomiast kontrakt CFD nie czyni inwestora właścicielem danych akcji, ale za to pozwala na szybszą realizację zysku jeśli kierunek transakcji będzie odpowiedni.

Dźwignie finansowe

Kontrakty CFD można zakupić z pomocą dźwigni finansowej. Pozwala ona inwestorowi na otwarcie dużego kontraktu, gdy dysponuje on stosunkowo małym kapitałem. Przykładowo, dźwignia 1:30 pozwala na otwarcie kontraktu mając tylko 1/30 kwoty depozytu wymaganego przez brokera. Należy pamiętać, że handel z dźwignią finansową wiąże się też z większym ryzykiem utraty pieniędzy, choć daje też możliwość szybszego ich zarabiania. Niemal wszystkie kontrakty CFD zawierane są z użyciem dźwigni finansowej, ponieważ jest ona atrakcyjna dla inwestorów, którzy nie muszą inwestować w ten sposób dużego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here