Aparatura sygnalizacyjna dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na miejscu pracy. Dlatego w wielu branżach oprócz ubrań ochronnych czy przestrzegania specjalnych przepisów BHP konieczne jest stosowanie aparatury sygnalizacyjnej. Zobaczmy, co przyda się w takim przypadku, aby praca faktycznie nie narażała pracowników.

Lampki sygnalizacyjne

Lampki sygnalizacyjne są bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów każdej aparatury sygnalizacyjnej. Służą przede wszystkim do natychmiastowego sygnalizowania awarii: kiedy lampa jest zielona, wszystko działa jak należy, kiedy jednak zaświeci się żółta – coś się zepsuło i wymaga naprawy. Lampka czerwona zazwyczaj oznacza bardzo poważny problem, który wymaga szybkiej interwencji.

Na rynku istnieje wiele typów lampek sygnalizacyjnych, jednak ze względu na niski pobór prądu i niezwykłą trwałość w większości przypadków stosuje się lampki LED. Zazwyczaj są to lampki sygnalizacyjne przeznaczone do pracy w każdych warunkach: cechuje je najwyższa jakość wykonania i odporność na trudne warunki pracy. Są między innymi wyposażone w obudowy o wysokiej klasie szczelności IP, zabezpieczające przed dostawaniem się wody czy pyłu do urządzeń sygnalizacyjnych.

Różnorodne modele lampek można przejrzeć pod adresem: https://hazbi.com/pl/aparatura-pulpitowa_lampki.

Buzzery

Oprócz klasycznych lampek sygnalizacyjnych, które emitują jedynie światło w określonym kolorze, dobrym pomysłem jest stosowanie buzzerów. Oprócz światła wysyłają też wibracje, które jeszcze bardziej wyczulają pracowników na awarię. Buzzery szybko i bardzo skutecznie potrafią dzięki temu przekazać informację o awarii. Usprawniają komunikację pomiędzy maszyną a człowiekiem i mogą korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy nawet na tych stanowiskach, na których istnieje mała szansa zauważenia zmiany koloru światła.

Sygnały dźwiękowe

W wielu miejscach pracy niezbędnym elementem aparatury sygnalizacyjnej są też urządzenia emitujące dźwięki. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie zawiadomienie pracowników o zaistniałej sytuacji. Nic tak nie zwraca na siebie uwagi jak dźwięk, dlatego wszelkiego rodzaju syreny i dzwonki są nieodzownymi elementami zabezpieczającymi.

Przełączniki

Kolejnym elementem aparatury sygnalizacyjnej i zabezpieczającej mogą być ręczne przyciski i sterowniki. W miejscach, w których nie występuje automatyczne wykrywanie awarii, przycisk może pozwolić na włączenie sygnału alarmowego w sposób ręczny, co pomaga ostrzec przed niebezpieczeństwem wszystkich pracowników.

Z kolei przełączniki zazwyczaj używane są w celu natychmiastowego odcięcia prądu w zagrożonym obwodzie. Ich ogromną zaletą jest to, że działają bardzo prosto i szybko, radykalnie zmniejszając na przykład ryzyko przegrzania, awarii czy nawet spięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here