Opóźnienia w płatnościach - jak ich uniknąć?

Prowadząc firmę prędzej czy później staniesz oko w oko z kontrahentem, który miga się od zapłaty za fakturę. Tego rodzaju sytuacji raczej nie unikniemy ale możemy znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia lub nauczyć się skutecznie walczyć z opóźnieniami w płatnościach.

Już na wstępie naszej współpracy z kontrahentem możemy zastosować kilka rozwiązań które pomogą nam uniknąć opóźnień w płatnościach a co za tym idzie utrzymać płynność finansową.

Pamiętajmy o terminach

W zamieszaniu jakie nieraz panuje w interesach często zdarza nam się zapomnieć o terminach spłat należności, robiąc tak niejako zachęcamy naszych partnerów biznesowych do tego samego, jeżeli będziemy zawsze regulować należności i wykonywać zlecenia terminowo to możemy liczyć na rewanż z drugiej strony i terminowe opłacanie faktur.

Twoje robią długi

O ile duże firmy radzą sobie z opóźnieniami w płatnościach to małe i jednoosobowe firmy nie mogą sobie na to pozwolić, ponieważ brak wpływów powoduje że sami robimy sobie zaległości u innych kontrahentów lub na przykład w ZUSie czy US albo w spłacie kredytów a to nieuchronnie prowadzi do pogorszenia wizerunku firmy.

Nie bój się upominać o swoje

Badania pokazują że zaledwie 2.5% przedsiębiorców upomina się o swoje długi, jednocześnie takie zachowanie to ciche przyzwolenie na niepłacenie. Miej stały kontakt z klientem, przypominaj grzecznie o zbliżających się terminach płatności informuj go o zaległościach i konsekwencjach z tego wynikających – na przykład wstrzymanie dostaw czy świadczenia usług.

Faktoring

Możemy skorzystać z firmy zajmującej się faktoringiem, czy w momencie wystawienia faktury otrzymujemy pieniądze od firmy z którą podpisujemy umowę na świadczenia usług faktoringu. Pamiętajmy jednak że nie robią one tego za darmo i musimy im oddać jakiś niewielki procent od każdej faktury.

Sporządzaj umowy

Staraj się sporządzać umowy, w których jasno precyzujesz jakie będą konsekwencje nie opłacenia faktur w terminie.

Opóźnienia w płatnościach - jak ich uniknąć?

Korzystaj z windykacji

Możesz ją przeprowadzić osobiście lub zlecić firmie zewnętrznej jednak tu również musisz się liczyć z opłatami od ściągniętej faktury. Możemy podpisać umowę z firmą windykacyjną i stosować na fakturach pieczęć prewencyjną, która skutecznie działa na kontrahenta.

Długi to poważna sprawa

Nieterminowe płacenie faktur może doprowadzić Cię do bankructwa a co więcej możesz zostać jeszcze z długami dla urzędów i instytucji, dlatego każdy dług należy traktować poważnie i starać się odzyskać pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here