Koszty kredytu - podstawowe informacje

Firmy szukając finansowania swoich projektów często wybierają kredyt, umożliwia on wykonanie w terminie założonych celów zaspokoić bieżące potrzeby firmy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ubieganiu się o kredyt warto się zastanowić jakie w związku z tym poniesiemy koszty.

Koszty kredytu

Koszty kredytu to elementy składowe, które bierze pod uwagę bank udzielając kredytów długoterminowych, ważny jest również wskaźnik RRSO czyli – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która jest szerszym miernikiem i dotyczy również pozostałych kosztów związanych z kredytem, a zatem wykracza poza oprocentowanie nominalne.

  • Odsetki – banki ustalają oprocentowanie kredytu w skali roku, a jego oficjalna wartość nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.
  • Koszty dodatkowe – to wszystkie sumy, które są indywidualne dla poszczególnych banków, jak na przykład prowizja za przyznanie kredytu czy wcześniejszą jego spłatę.
  • Koszt ubezpieczenia kredytu – nie zawsze jest stosowany ale często banki oferują niższy procent kredytu przy wykupieniu ubezpieczenia.

Czynniki wpływające na koszty kredytu

Podstawowym czynnikiem jest zabezpieczenie, jakie może zapewnić kredytobiorca, na to banki zwracają szczególną uwagę jest to bowiem gwarantem odzyskania pożyczonej kwoty kredytu przez przedsiębiorcę w przypadku utraty możliwości spłaty.

Czy nowa firma ma szanse na kredyt?

Dla banku musimy być wiarygodnym pożyczkobiorcą, musimy dostarczyć wszystkie wymagane przez bank dokumenty, takie jak na przykład historia kredytowa czy uwiarygodnione źródła dochodu. Bank może brać pod uwagę również cel pożyczki czy sytuację gospodarczą kraju (inflacja czy wysokość stóp procentowych).

Koszty kredytu - podstawowe informacje

Podsumowanie’

Kredyt może się dla nas okazać korzystnym źródłem finansowania naszej firmy ale również może być uciążliwy w przypadku niepewnej sytuacji na rynku, dlatego przed podjęciem decyzji o jego udzielenie postaraj się dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pamiętaj że co miesiąc musisz spłacać ratę kredytu i ująć to w budżecie firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here