Niskie oprocentowanie

Przeglądasz oferty kredytowe i zastanawiasz się, czy tani kredyt gotówkowy jest w ogóle dostępny? Gdy bank kusi niskim oprocentowaniem, wówczas nalicza wysokie prowizje. Jest też odwrotnie – kredyt 0 prowizji oznacza wysokie oprocentowanie. Wcale tak być nie musi – trzeba tylko wiedzieć, na jakie parametry zwracać szczególną uwagę.

Kredyty gotówkowe są formą finansowania z reguły dużo droższą niż np. kredyty hipoteczne czy samochodowe. Mimo wszystko wielu Polaków decyduje się na skorzystanie z nich, ponieważ pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Aby jednak zaciągnięcie kredytu nie okazało się początkiem kłopotów finansowych, warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Kierowanie się wyłącznie wysokością oprocentowania może… wywieść w pole.

Niskie oprocentowanie – czy to oznacza tani kredyt?

Wśród wielu Polaków panuje błędne przekonanie, że niskie oprocentowanie oznacza tani kredyt. W praktyce oznacza to jedynie przystępne odsetki, które naliczane są do części kapitałowej spłacanej raty.

Nie można zatem postawić znaku równości między niskim oprocentowaniem a tanim kredytem. Powód jest prosty – na koszty finansowania składa się wiele innych elementów.

Jak prowizja wpływa na koszt kredytu gotówkowego?

Prowizja to opłata narzucana przez bank, która stanowi zarobek dla instytucji. Pobierana jest z tytułu udzielonego kredytu gotówkowego. Wylicza się ją na podstawie kwoty udzielonego wsparcia finansowego.

Chociaż prowizja ustalana jest indywidualnie przez bank, instytucja musi dostosować się do obowiązujących przepisów. W myśl tzw. ustawy antylichwiarskiej, maksymalna kwota kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 25% pożyczanej kwoty + 30% pożyczanej kwoty w skali roku (za każdy rok trwania umowy).

Kredyt 0 prowizji – czy to możliwe?

Okazuje się, że niskie oprocentowanie może iść w parze z niską prowizją. Tego typu produkty finansowe dostępne są w ofercie kilku banków i stanowią zachętę do skorzystania ze wsparcia.

Przykład. Kredyt 0 prowizji ma oprocentowanie zmienne na poziomie 7,99%. W przypadku kredytu na kwotę 33 200 zł, parametry finansowania przedstawiają się następująco:

  • całkowita kwota do zapłaty 43 846,26 zł
  • całkowity koszt kredytu 10 646,26 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 10 646,26 zł)
  • 87 miesięcznych rat równych w wysokości po 503,98 zł.

Jak wynika z powyższego przykładu, banki potrafią zaoferować kredyt 0 prowizji przy jednoczesnym niskim oprocentowaniu.

Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

Jeżeli interesuje Cię tani kredyt gotówkowy, zawsze sugeruj się wartością RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jest to wskaźnik, który informuje nie tylko o odsetkach, ale również kosztach pozaodsetkowych, np. prowizji. Dzięki temu wiesz, ile wyniesie całkowita kwota do zapłaty i czy jest ona atrakcyjna w porównaniu do innych ofert kredytowych.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here