studia podyplomowe
Fot. Pexels.com

Istnieje wiele momentów w naszym życiu kiedy uznajemy, że chcemy się dokształcić. Może być to związane ze zmianą ścieżki zawodowej czy chęcią poszerzenia swoich kompetencji do uzyskania wyższego stanowiska. Osoby, które nie mają czasu bądź nie chcą poświęcać kolejnych trzechy czy dwóch lat na studia I lub II stopnia mogą wybrać studia podyplomowe.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/czy-warto-wybrac-sie-na-studia-podyplomowe/

Studia podyplomowe – podstawowe informacje

Tego typu studia odbywają się w trybie niestacjonarnym czyli weekendowym. Najczęściej trwają 2 semestry, niekiedy 3. Nastawione są bardzo mocno na praktyczne elementy. W związku z tym wykonuje się na nich dużo projektów i zadań.

Studia podyplomowe najczęściej związane są z jedną konkretną specjalizacją. Jest ona bardzo mocno określona. Nie są to ogólne tematy jak po prostu HR, a np. zarządzanie zasobami ludzkimi czy procesy rekrutacyjne itp. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zostaną poruszone kwestie, które najbardziej Cię interesują.

Obecnie coraz popularniejsze są studia podyplomowe online. Jest to opcja dla osób, które interesujący kierunek znajdują w miejscu bardzo oddalonym od swojego miejsca zamieszkania. Warto jednak zastanowić się nad tym czy nauka w takim trybie będzie dla nas odpowiednia i czy uda nam się skupić tak jak na zajęciach stacjonarnych.

Czy studia podyplomowe pomagają w uzyskaniu pracy?

Tak zwane podyplomówki jak najbardziej mogą przyczynić się do uzyskania pracy. Ponadto wiele praktycznych kierunków, zwłaszcza związanych z branżą IT pozwala podczas zajęć stworzyć portfolio. A przynajmniej jego część. Jest to coś gotowego co możemy dodać do swojego CV.

Ponadto nauka w takim trybie pozwala także na poznanie nowych ludzi. Chodzi tu zarówno o wykładowców, którzy najczęściej są praktykami w branży jak i kolegów, z którymi mamy wspólne zajęcia. Osoby te mogą poinformować o odbywających się rekrutacjach w ich firmie, a nawet bezpośrednio Cie polecić.

Decyzja o podjęciu studiów podyplomowych powinna być przemyślana. Głównym powodem jest czas jaki należy poświęcić na zajęcia. Jednak nie należy zapominać o plus jak zdobycie nowych kompetencji czy poznanie specjalistów z branży.

Zobacz też: http://www.matay.pl/czym-sa-studia-mba-i-co-daja/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here