Scrum - czym jest i na czym polega to narzędzie?

Każda firma dąży do doskonałości i chce aby jej produkty były najlepsze na rynku, aby tak się stało firmy poszukują różnych metod ułatwiających im pracę. Jedna z takich metod jest Scrum.

Co to jest Scrum i z czego się składa?

To prosta metodyka wykonywania projektów, ułatwiająca nad nimi pracę oraz optymalizujaca koszty. Stosując tą metodę na bieżąco widzimy pojawiające się problemy i możemy natychmiast reagować i nanosić poprawki.

Scrum składa się z trzech filarów

  • Przejrzystość – zastosowanie Scrum daje nam możliwość wglądu w projekt, widzimy co się udało a co należy poprawić aby osiągnąć cel. Mamy pełen podgląd na pracowników i widzimy ich pracę oraz pracę całego zespołu.
  • Inspekcja – dzięki niemu możemy natychmiast reagować na problemy i rozwiązywać je na bieżąco/
  • Adaptacja jest zależna od inspekcji dzięki której możemy w projekcie nanosić zmiany.

Kto jest kim w metodzie Scrum?

Zespół – zajmuje się wykonywaniem projektu –
Scrum Master – osoba,wprowadzająca Scrum, tłumaczy go, sprawdza, czy jest odpowiednio prowadzony, udostępnia narzędzia przydatne do pracy i stara się, żeby nic z zewnątrz nie zakłócało pracy zespołu.

Scrum - czym jest i na czym polega to narzędzie?
Project Owner – znawca rynku związanego z projektem, zna zapotrzebowania klientów i ich oczekiwania. Ustala cel czyli listę oczekiwań, komunikuje się nie tylko z zespołem, lecz także z odbiorcami.

Na czym polega Scrum?

Punktem wyjściowym Scrum jest backlog product, składa się na niego historia użytkowników oraz zakres zadań dla zespołu.

Scrum – narzędzia

Najważniejszym narzędziem Sacrum jest tablica, która pozwala na kontrolowanie przebiegu projektu, wykonywanie zadań oraz obserwowanie etapu na którym znajduje się zespół.

Tablica może być w formie tradycyjnej tablicy gdzie dokonujemy zmian ręcznie ale również może być to wersja elektroniczna.

Czy Scrum jest dla każdego?

Tylko od Ciebie zależy czy wolisz pracować nad projektem używając Scrum. Ciężko jest tak naprawdę ustalić dla kogo jest ten system a komu się on nie przyda. W niektórych branżach może on nieść utrudnienia ale nie które nie mogą się bez niego obejść jak na przykład branża IT.

Oczywiście nie od razu wiesz czy Ci się przyda Scrum i czy będzie on zrozumiały dlatego możesz testowo wprowadzić system przed podjęciem decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here