Inwestycje, na których ludzie stracili miliony

Każda inwestycja wiąże się z pewnym rodzajem ryzyka. Jest ono na ogół tym wyższe, im więcej możemy zyskać. Ci, którzy chcą szybko pomnożyć własne oszczędności, często decydują się lokować swoje środki w instrumentach o dużej stopie zwrotu, narażając się przy tym na to, że część (lub całość) włożonego kapitału przepadnie. Oczywiście nie brak takich przypadków w historii. Oto kilka przykładów inwestycji, które przyniosły straty.

Nowy instrument, duże ryzyko

W ostatnich latach inwestorzy coraz chętniej decydują się na inwestycję w kryptowaluty, czyli – upraszczając – wirtualne pieniądze – umownie informujące o wysokości zgromadzonego kapitału. Jedną z najpopularniejszych kryptowalut jest Bitcoin, ale to nie jedyna opcja. Dziś możemy inwestować m.in. w Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano i wiele innych. Wybrany przez nas przykład feralnej inwestycji dotyczy jednak właśnie bitcoinów, kryptowaluty, która jako pierwsza zrobiła zawrotną karierę wśród inwestorów. Nie wszystkim jednak ta inwestycja się opłaciła. Ze stratą musieli pogodzić się Ci, którzy obracali bitcoinami na rynku Bitcurex. W październiku 2016 roku giełda zniknęła z sieci razem z 2300 BTC, które wtedy warte były prawie 6 mln złotych. Dziś wartość zgromadzonej  wtedy waluty sięgałaby 35 milionów. Właściciele giełdy tłumaczyli się awarią systemu, a później atakiem hackerskim i zapowiadali powrót giełdy na rynek. Ten nie nastąpił do dziś. Wśród inwestorów, którzy stracili swoje pieniądze, nie brak dziś głosów, że doszło do defraudacji.

Fundusze nie gwarantują zysków

Fundusze inwestycyjne to od lat chętnie wybierana forma pomnażania kapitału. Inwestorzy muszą jednak pamiętać o możliwości straty. Przykładem może być tu sprawa Idea Premium SFIO, na którym obracano papierami dłużnymi m.in. wielu firm z branży budowlanej. Kiedy te w 2011 i początkiem 2012 roku ogłosiły upadłość, inwestorzy bardzo szybko wycofywali swoje środki. W lipcu 2012 roku konieczne było zawieszenie możliwości zbywania i odkupowania jednostek uczestnictwa, a roczna stopa zwrotu z inwestycji za 2012 wyniosła -21,5%.

Fundusze

Nie ufaj… specjalistom

Inny spektakularny przykład to historia Eurogeddonu. To towarzystwo funduszy inwestycyjnych założone przez profesora ekonomii miało być formą zabezpieczenia przed – wieszczonym przez założyciela – krachem gospodarczym i załamaniem się systemu Unii Europejskiej. Skutkiem tego miało być zatrzęsienie na rynku papierów wartościowych, nagły spadek wartości euro i wzrost kursu dolara. Ci, którzy w 2012 roku zainwestowali swoje środki, ufając opinii profesora, w roku likwidacji funduszu musieli liczyć się ze stratą na poziomie 60%.

Nie daj się oszukać

Jednym z bardziej znanych przykładów jest afera Amber Gold, która pokazuje, jak wielką ostrożność należy zachować przy podejmowaniu decyzji o inwestycji. Kampania marketingowa o ogólnopolskim zasięgu, oferowane wielkie stopy zwrotu powinny być dla nas dużym ostrzeżeniem. W tym przypadku stały się przykrywką dla klasycznej piramidy finansowej. Wielu Polaków straciło w ten sposób oszczędności całego życia. Całościową wysokość strat wyliczono na kwotę 851 tysięcy złotych.

Bezpieczna inwestycja w kruszce

Jeśli chcesz uchronić się przed oszustwem i mieć pewność zwrotu z inwestycji, postaw na lokowanie środków w kruszce, tj. sztabki złota, sztabki srebra lub monety bulionowe. Platyna, srebro i złoto w ostatnich latach zyskują na wartości. Musisz jednak pamiętać o tym, by pozyskiwać te produkty u sprawdzonych dealerów, takich jak np. internetowy skup metali szlachetnych 79th Element. Oprócz tego, że swoje produkty kupisz tu bez wychodzenia z domu, możesz liczyć na szeroki asortyment monet bulionowych, także z tych mniej popularnych kruszców. Oprócz srebra inwestycyjnego znajdziesz tu np. monety inwestycyjne z platyny. Pełną ofertę znajdziesz na stronie: https://79element.pl/platyna/.

inwestycje

Jak zalecają eksperci, oprócz sprawdzonego źródła, w którym nabywamy złoto inwestycyjne czy monety bulionowe, warto stawiać przede wszystkim na takie produkty, które łatwo będzie nam upłynnić. Kiedy więc decydujesz się na zakup złotych monet, wybierz te najbardziej popularne, a przez to rozpoznawalne na całym świecie. Na pewno wśród nich warto wymienić  Krugerrand, Philharmoniker czy Maple Leaf.

Jak widzimy, inwestowanie zawsze związane jest z ryzykiem, osiąganie sukcesów na rynku wymaga odpowiedniej wiedzy, a często – po prostu odrobiny szczęścia. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym pomnażaniu środków, pomyśl o zakupie złotych monet inwestycyjnych lub innych metali szlachetnych, oczywiście korzystając z bezpiecznego źródła. Taka inwestycja w perspektywie wielu lat zawsze przynosi korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here