Źródła finansowania start-upów

Jeżeli macie już pomysł na swój biznes i opracowaliście doskonały biznesplan na jego wdrożenie to zastanówcie się gdzie poszukać dla niego finansowania, ponieważ jest to ważny element w drodze do osiągnięcia sukcesu.

Zobaczcie gdzie szukać dofinansowania dla nowych firm rozpoczynających działalność na rynku.

Dotacja z urzędu pracy

Młodzi i bezrobotni przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy. Osoby bezrobotne otrzymują je w programie aktywizacji zawodowej i mogą liczyć na 6-krotną wartość średniej krajowej czyli około 24 tysięcy złotych.

Dotacje z urzędu pracy wiąże się jednak z wieloma formalnościami i biurokracją, a co za tym idzie pieniądze otrzymamy po około 30 dniach, pod warunkiem że spełnimy wszystkie wymagania.

Inwestorzy zewnętrzni

Start-upy mogą się ubiegać o środki od inwestora zewnętrznego, to dobre rozwiązanie, gdyż często poza wniesienia środków finansowych możemy liczyć również na otrzymanie wiele cennych porad od osoby działającej już na rynku a to często jest warte więcej od pieniędzy.

Oczywiście poza plusami są też minusy, musimy liczyć się z tym iż jeżeli ktoś zainwestuje w nasz projekt fundusze to będzie chciał mieć głos przy podejmowaniu decyzji oraz nie robi tego bezinteresownie czyli będzie chciał osiągać z tego tytułu korzyści finansowe.

Podejmując decyzję o pozyskaniu inwestora zastanów się czy jest on Ci jednak niezbędny i wyznacz sobie warunki jakie możesz mu zaoferować.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne do alternatywa dla inwestorów zewnętrznych, one często same do nas przychodzą i oferują swoją pomoc. W przypadku funduszy inwestycyjnych należy je dokładnie sprawdzać abyśmy nie zostali oszukani a w najgorszym przypadku abyśmy nie stracili naszego projektu i firmy.

Źródła finansowania start-upów

Oczywiście nie każdy fundusz działa agresywnie ale jednak istotne jest aby dokładnie analizować składane przez nie propozycje.

Venture Capital oraz Anioły Biznesu.

Venture Capital wspiera kapitał młodych przedsiębiorców i obejmuje również część udziałów fundusz staje się współwłaścicielem, a to dość ryzykowne, ponieważ inwestor ponosi takie samo ryzyko, jak członkowie start-upu.

Business Angels czyli po Polsku anioły biznesu to inwestorzy prywatni, którzy wnoszą zazwyczaj niewysoki kapitał na start, w te projekty które mają duży potencjał na rynku.

Kredyt w banku

Kredyt bankowy może się wydawać zbyt zobowiązujący i ciężki do pozyskania dla nowych firm, ale często też bywa najlepszym rozwiązaniem, dzięki niemu mamy 100% udziałów w swoim projekcie i w przypadku osiągnięcia sukcesu nie musimy się dzielić z inwestorami a tylko spłacać regularnie zobowiązania.

Fundusze z Unii Europejskiej

Na początku przygody z biznesem możemy również otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Istnieje wiele programów pomocy takich jak JEREMIE, dzięki któremu na początku działalności umożliwione jest zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu, np. dzięki poręczeniu.

Wsparcie dla studentów

Jeżeli jesteście studentami i planujecie założyć firmę to dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, działających w każdym większym mieście. Tu możecie liczyć na wiele profitów łącznie z tym iż dostaniecie swoje własne biuro w open space AIP. Możecie też liczyć na obniżenie kosztów związanych z ZUS i prowadzeniem rachunku bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here