Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - skąd je wziąć?

Głównym elementem, na którym opiera się sprzedaż produktów i usług w internecie jest odpowiednia ich prezentacja. Oczywiście właściwy opis produktu oraz jego funkcjonalności ma znaczenia, ale najważniejsze są zdjęcia to one nas wyróżniają na tle konkurencji i sprawiają, że użytkownicy wybierają naszą ofertę.

Jeżeli nie mamy wystarczającego warsztatu lub środków gdzie możemy profesjonalnie zrobić zdjęcia to musimy zastanowić się nad ich pozyskaniem ze źródeł zewnętrznych, ale jak to zrobić aby nie łamać prawa? Oto kilka praktycznych porad.

Zdjęcia chronione prawem autorskim

Zdjęcia Twojej konkurencji mogą być łakomym kąskiem, do wykorzystania, ale musisz pamiętać, że mogą być one chronione prawami autorskimi. W takim wypadku właściciel strony może dowolnie zarządzać zdjęciem posiadając do niego pełne prawa autorskie i majątkowe, to najczęściej spotykana sytuacja w przypadku kiedy właściciel sam wykonał zdjęcia lub zleca ich wykonanie.

Korzystanie ze zdjęć zawsze wymaga zgody na ich wykorzystywanie od autora, jeżeli publikujesz zdjęcia bez zgody łamiesz tym samym prawo.

Pamiętaj , że właściciele zdjęć nie mają obowiązku nigdzie informować o tym że zdjęcia są ich własnością i że obowiązuje zakaz ich kopiowania i używania na innych stronach.

Wszystkie te przepisy mają również zastosowanie do zdjęć ze stron zagranicznych.

Jaka odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

Najniższą karą na jaką możemy liczyć to grzeczne wezwanie od właściciela zdjęć do zaprzestania publikacji oraz naprawienia szkody, ale to raczej zdarza się rzadko częściej sprawa zgłaszana jest do prokuratury i wstępuje na drogę sądową, a proces może być uciążliwy i bardzo kosztowny.

Pamiętaj, że kara za łamanie ustawy o prawie autorskim może sprowadzać się do kary grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może nakazać również inne formy zadośćuczynienia jak na przykład nakaz przeproszenia w prasie lub na oficjalnej stronie lub zapłatę odszkodowania.

Zdjęcia produktów w sklepie internetowym - skąd je wziąć?
przedsiębiorcy problemu, to publiczne ogłoszenie, że właściciel e-sklepu został skazany prawomocnym wyrokiem sądu może w dużym stopniu naruszyć jego wiarygodność.

Zdjęcia produktów z legalnych źródeł

Jeżeli zależy nam na legalności zdjęć możemy zawsze zapytać ich autora na zgodę na publikację lub poszukać u producenta czy nie udostępnia on materiałów do użytku.
Możemy też kupić wybrane zdjęcia w jednym z dostępnych banków zdjęć, jednak nie zawsze znajdziemy tam konkretny model danego produktu. Zanim jednak zabierzemy zdjęcia sprawdźmy jakie mamy możliwości. Zwróć uwagę na te oznaczenia:

  • CC0 – możemy dowolnie korzystać, udostępniać oraz przerabiać obraz,
  • CC BY oznacza, że musimy zamieścić informację, kto jest jego autorem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here