Ubrania spawalnicze

Spawanie to bez wątpienia zajęcie, które może prowadzić do wielu niebezpiecznych zagrożeń utraty zdrowia. Z pomocą przychodzą ubrania spawalnicze, które w bezpieczny sposób pomagają chronić ciało przed odpryskami stopionego metalu, uszkodzeniami mechanicznymi, a także wysoką temperaturą. Jakie powinny być odpowiednie ubrania spawalnicze? Podpowiadamy. 

Odzież spawalnicza – jaka powinna być?

Odzież spawalnicza wybierana przez spawaczy powinna być odporna na działanie ciepła, odprysków metalu oraz płomienia. Bardzo ważna jest również ochrona oczu, gdyż występuje promieniowanie optyczne, a także możliwość odpryśnięcia metalu i wnikania dymu spawalniczego do oczu. Do podstawowego wyposażenie spawacza zalicza się: spodnie spawalnicze, kurtki, fartuchy, bluzy, rękawy ochronne, kaptury spawalnicze, kaski i ochraniacze do stóp. Istnieje również możliwość zakupu kombinezonu spawalniczego. Wszystkie te elementy powinny spełniać normy ISO 15025, ISO 9150, ISO 6942.

Spodnie spawalnicze i kombinezon – jakie wybrać?

Jako że praca spawacza wiąże się z ogromnym zagrożeniem, należy zadbać o to, aby stój umożliwiał okrycie ciała od stóp do głów. Zarówno spodnie spawalnicze, jak i kombinezon spawalniczy, powinny być wykonane z elementów niepalnych bądź trudnopalnych. Konstrukcja ubrania powinna uniemożliwiać przedostawanie się iskier i gorących metali bezpośrednio do ciała. Wybierając kombinezon spawalniczy można mieć pewność odpowiedniego okrycia. Kiedy jednak planujemy kupić spodnie spawalnicze, bardzo ważne jest, aby kurtka spawalnicza zachodziła na spodnie (około 20cm). Wszystko po to, aby zapobiegać mimowolnemu odkrywaniu się ciała podczas wykonywania ruchów. Ubrania spawalnicze powinny dawać, jak najlepszą ochronę przed urazami, które mogą zdarzyć się podczas spawania. 

Wygoda i bezpieczeństwo – kurtka spawalnicza 

Tak, jak wszystkie elementy stroju spawacza, kurtka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, które będą jak najlepszym zabezpieczeniem ciała przed zagrożeniami wynikającymi z przeprowadzanych prac. Bardzo ważna jest izolacja termiczna. Najczęściej używanymi materiałami do produkcji ubrań spawaczy są skóra, bawełna, denim, włókna węglowe i guma. Ubrania te pozwalają na zapewnienie pełnej ochrony przed obrażeniami ciała i problemami zdrowotnymi. W końcu podczas procesu spawania emitowane są promienie UV, a długotrwała ekspozycja sprawia, że powstają oparzenia. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia raka skóry. Kurtka do spawania powinna być lekka i wygodna w użyciu, tak, aby umożliwiała efektywną pracę. 

Buty spawalnicze 

Buty do spawania powinny być wyposażone w metalowy podnosek, tak aby chronić stopę przed przygnieceniem czy uderzeniem. Przeznaczone są one do pracy w bardzo trudnych warunkach. Powinny być wyższe niż standardowe obuwie, a wszystko po to, by ochronić stopę i nogę przed odpryskami i oparzeniami. Materiał, z którego są wykonane, musi być również odporny na działanie wysokich temperatur. Wybierając buty spawalnicze, warto zwrócić uwagę na komfort użytkownika. Powinny być one wygodne i stabilne. Dobrze, jeśli wyściółka butów jest przewiewna, absorbuje pot oraz zapobiega otarciom nóg. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnej wygody podczas pracy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here