Rynek komputerów poleasingowych to rewelacyjne źródło sprzętu elektronicznego wysokiej jakości. W cenie nowych urządzeń można znaleźć tam znacznie wydajniejsze modele. Zakup takiego komputera wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – był on już używany, nie możemy więc mieć pewności co do jego rzeczywistego stanu. Zobacz, czego przede wszystkim unikać podczas podejmowania takiej decyzji.
Zakup poleasingowego komputera – czego nie wiesz?
Kupując nowy sprzęt elektroniczny w salonie, wiesz, że złożony jest z nieużywanych komponentów. Przynajmniej teoretycznie powinien więc gwarantować maksymalną wydajność. Takiej pewności nie masz, zaopatrując się na rynku komputerów poleasingowych. Nie wiesz przede wszystkim tego, kto i w jaki sposób korzystał z urządzenia. Mogło być ono narażone na rozliczne uszkodzenia, które skutkują na przykład pęknięciami w układach scalonych bądź wyschniętymi kondensatorami w zasilaczach.
Przeważnie największym minusem sprzętu poleasingowego jest bateria zasilająca BIOS. Choć możesz trafić na akumulatory w dobrym stanie, z reguły bywają one mocno zużyte. Nie masz także pewności co do stanu dysków komputera oraz czasu jego ostatniej eksploatacji. Jeśli urządzenie nie było włączane od paru lat, może pojawić się na przykład problem z wentylatorami.
Jakie są zalety komputerów poleasingowych?
Komputery poleasingowe to często sprzęt złożony z podzespołów pozyskanych z różnych urządzeń. Ma to tę zaletę, że ewentualne braki uzupełnianie są sprawnymi komponentami. Taki sprzęt może spokojnie zostać objęty gwarancją. Niektórzy pośrednicy udzielają nawet rękojmi 12- lub 24-miesięcznej. Warto dodać, że komputery poleasingowe pochodzą często z zachodnich korporacji, służą więc celom profesjonalnym. Taki sprzęt trudno jest dostać w salonie w przystępnej cenie. Urządzenia przechodzą również proces regeneracji, podczas którego eliminowane są ewentualne usterki.
Czy warto kupić komputer poleasingowy?
Komputery poleasingowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale nie dla wszystkich. Trzeba mieć na uwadze, że jest to sprzęt eksploatowany, a więc narażony na awarie. Nie powinniśmy się ich jednak obawiać, jeśli urządzenie jest nam potrzebne do prostych zadań – pracy, przeglądania sieci itp. Jeżeli interesują nas gry – zdecydowanie pewniejszym wyborem będzie nowy komputer. Mimo to w większości przypadków sprzęt poleasingowy sprawdzi się świetnie – pod warunkiem, że w miarę możliwości zapoznamy się z jego stanem.