Pozyskiwanie pierwszych klientów - wskazówki

Kiedyś mianem Start-upu nazywano coś co ten projekt rozwiązuje, problem którego możemy się pozbyć korzystając z tej usługi. Dziś nazwę tą wykorzystuje się zbyt często używając jej do wszystkiego, każda nowo powstałą strona czy firma nazywa się start-upem.

Zasadniczym jednak założeniem stat-upów jest rozwiązywanie problemów i ułatwianiem życia naszych klientów. Musisz pamiętać, że klienci nie pojawią się znikąd i nagle nie stanie się cud, że Twoją stronę będzie odwiedzać tysiące unikalnych użytkowników dziennie, musisz o to zadbać. Pierwszych klientów nie będzie łatwo pozyskać więc musisz się uzbroić w cierpliwość.

Lista potencjalnych klientów oraz lista referencyjna

Zrób sobie listę potencjalnych klientów dla Twojego produktu i wyznacz cel. Dla CIebie kluczowe jest rozpoczęcie sprzedaży produktu lub usługi. Na początku działalności Twoimi pierwszymi klientami mogą być po prostu Twoi znajomi, jeżeli dostaną profesjonalną usługę to z pewnością polecą Cię dalej.

Jeżeli już pozyskasz klientów to zadbaj o listę referencyjną, poproś klientów którzy korzystali z Twoich usług o napisanie krótkiej recenzji, zaoferuj im za to rabat na kolejne produktu lub usługi. Informacje te umieść na stronie to pomoże innym dokonać wyboru Twojej firmy.

Pozyskiwanie pierwszych klientów nie jest łatwe

Start nigdy nie jest łatwy, a pozyskanie pierwszych klientów jest czasochłonne i wymaga determinacji w działaniach. Jeżeli wymyślisz sobie strategię na ich pozyskiwanie i będziesz się jej trzymać to powinieneś sobie z tym poradzić i szybko zacząć zarabiać.

Gdzie szukać klientów.

Doskonałym narzędziem mogą być media społecznościowe, oczywiście nie wystarczy samo założenie tam strony i czekanie na klienta, musisz go jakoś zachęcić stworzyć promocję lub nawet w skrajnych przypadkach dać coś za darmo aby przekonać go do wyboru Twojej firmy.

Pozyskiwanie pierwszych klientów - wskazówki

Możesz zacząć też prowadzić blog firmowy i nie ma tu ograniczeń co do branży bo pisać można na każdy temat, jeśli coś sprzedajesz na przykład odzież to pisz o trendach w modzie, jeżeli sprzedajesz szkolenia to pisz o nich i staraj się dawać zawsze kilka darmowych porad klienci to uwielbiają i z pewnością uznają Cię za wiarygodne źródło informacji a co za tym idzie kiedy będą potrzebowali skorzystać z takich usług to wrócą do Ciebie.

Udzielaj się na forach tematycznych i nawiązuj kontakty z przyszłymi klientami, służąc im radą i bądź profesjonalistą, rozwiązując ich problemy o to zaowocuje.

Przygotuj się na pierwsze spotkanie handlowe

Pierwsze spotkanie face to face z klientem może być stresujące, ale z pewnością lepiej na nim wypadniesz jeżeli się do niego przygotujesz i będziesz mógł odpowiedzieć na każde pytanie swojego klienta. Nie możesz się zastanawiać nad odpowiedziami bo klient musi wiedzieć i czuć że znasz swój produkt i w niego wierzyć wtedy i on w niego uwierzy i dokona zakupu.

Jak zamknąć transakcję?

Zakładam, że udało Ci się bez większych przeszkód przeprowadzić spotkanie i prezentację produktów czas więc zamknąć sprzedaż i sprawić aby klient dokonał zakupu. Wyczekaj na odpowiedni moment aby złożyć ofertę, możesz na przykład zrobić to podsumowując spotkanie i sam produkt. Pokaż klientowi jak bardzo jest on mu potrzebny i ile problemów on rozwiąże.

Sam proces pozyskiwania pierwszych klientów, przedstawienia im oferty i przygotowania się do tego jest bardzo pracochłonny i wymaga czasu, jednak nie można go zaniedbać, ponieważ jeżeli nie będziemy mieli klientów to nie będziemy mieli sprzedaży a co za tym idzie nasza firma upadnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here