postępowanie upadłościowe firmy

Prowadzenie dużej firmy jak i niewielkiego przedsiębiorstwa wiąże się z nadzieją na zyski oraz z ciągłą próbą rozwoju naszego biznesu w przyszłości. Każdy, kto postanawia w ten sposób zarabiać na życie, liczy na to że jego pomysły zostaną zrealizowane jak najlepiej. Niestety nie zawsze tak jest i w najlepszym nawet przedsięwzięciu mogą nastąpić mniej lub bardziej poważne zawirowania, które w skrajnej sytuacji mogą nas doprowadzić do ogłoszenia upadłości. Warto wówczas zasięgnąć wiedzy, by dokładnie wiedzieć, co powinniśmy zrobić, by wyjść z takiej sytuacji w jak najlepszym stanie finansowym. Należy więc tutaj postępować zgodnie z prawem, bo to pomoże nam na zakończenie nieudanego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że każdy koniec może być początkiem zupełnie nowej historii.

Czym jest upadłość?

Ogłoszenie upadłości z pewnością nie należy do spraw przyjemnych. Niestety czasem tylko postępowanie upadłościowe albo postępowanie restrukturyzacyjne pomogą nam w nowym otwarciu na świat. Upadłość przedsiębiorstwa przeprowadzona w zgodzie z prawem, pozwoli nam zniwelować do minimum negatywne skutki takiej sytuacji. Upadłość mogą ogłosić zarówno małe jednoosobowe firmy jak i duże przedsiębiorstwa. Upadłość jest więc rodzajem postępowania sądowego, w trakcie którego wierzyciele dochodzą swoich praw od przedsiębiorcy, który taką upadłość ogłasza. Majątek firmy jest więc tutaj zabezpieczeniem ich potencjalnych roszczeń. Ogłoszenie upadłości jest uzależnione od decyzji niezależnego sądu. Prawo upadłościowe skupia się więc w większości na postępowaniach związanych z przedsiębiorstwami, choć obejmuje także swoim zakresem coraz częściej, upadłość konsumencką. Samo postępowanie upadłościowe nie jest sprawą najprostszą i czasami może się ciągnąć przez bardzo długi czas. Warto więc odpowiednio się do takiego postępowania przygotować, np. współpracując z podmiotem prawnym, który się na tym dobrze zna, np. takim jak Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR, której witrynę internetową bez trudu znajdziemy w sieci.

Jakie są przesłanki do ogłoszenia upadłości?

Przed przystąpieniem do postępowania upadłościowego, powinniśmy się także wcześniej zastanowić nad możliwością zawarcia układu czy też przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, itp. Wniosek o takie postępowanie składa się w sądzie właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Podstawową przesłanką do wdrożenia postępowania upadłościowego, jest niewypłacalność danej firmy. Jest kilka rodzajów postępowania upadłościowego, ale w obecnych czasach upadłość likwidacyjna to ostateczność. Spłacenie zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli będzie sprawą kluczową. Pójście na układ wierzycieli niewypłacalnego dłużnika z dłużnikiem, może pomóc firmie w stanięciu na nogi i sądy starają się proponować raczej postępowanie restrukturyzacyjne, traktując upadłość jako ostateczne rozwiązanie.

Restrukturyzacja jako alternatywa dla upadłości

Jeśli jednak zależy nam na naszej firmie i widzimy dla niej możliwości w przyszłości, to dobrym rozwiązaniem może być tutaj upadłość układowa. Najlepiej jest wówczas zwrócić się do specjalistycznej kancelarii restrukturyzacyjnej, która pomoże nam przeanalizować naszą sytuację oraz ułatwi nam kontynuowanie postępowania restrukturyzacyjnego. Daje to nam dodatkowy czas, czyli opóźnia egzekucję umów leasingowych, kredytów, itp. Przy wspólnym dochodzeniu roszczeń przez kilka czy też więcej podmiotów, jest wówczas szansa uratowania przedsiębiorstwa upadłego. Zobowiązania spółki muszą być tak czy inaczej spłacone, ale w ramach upadłości układowej cały proces może przebiec o wiele lżej. Warto się nad tym dobrze zastanowić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here