M.2 NVMe

NVMe to nowoczesny i wydajny protokół komunikacyjny, który powstał w efekcie współpracy aż kilkudziesięciu firm. Zespół NVM Express Workgroup 10 lat temu opracował technologię, która teraz odpowiada na coraz większe potrzeby związane z przesyłem danych.

Dlaczego warto postawić na technologię NVMe?

Standard NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express, powstał z myślą o dyskach półprzewodnikowych podłączanych do komputera z użyciem interfejsu PCIe. Dotychczas stosowany protokół AHCI nie jest już wystarczający dla tego typu urządzeń ze względu na pewne ograniczenia i niedogodności, które negatywnie wpływają na wydajność i komfort pracy.

Z przesyłem informacji można spotkać się niemal wszędzie. Z roku na rok liczba danych nieubłaganie rośnie, co wymusza opracowanie coraz to bardziej nowoczesnych systemów komunikacyjnych. Dzięki powstaniu NVMe graficy, producenci, analitycy danych, a nawet gracze mogą cieszyć się z maksymalnej wydajności bez żadnych ograniczeń. Technologia NVMe działa poprzez magistralę PCI Express, a więc wybierając dysk NVMe, będzie można cieszyć się z błyskawicznego przesyłu informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Nośniki tego typu działają bardziej jak szybka pamięć aniżeli dysk twardy. Nośniki SSD z technologią NVMe spotkać można aż w trzech formatach. Są to PCIe NVMe, M.2 NVMe oraz U.2 NVMe, jednakże najbardziej rozpowszechnionym jest dysk ze złączem M.2.

Napęd NVMe SSD – wydajność na najwyższym poziomie

Technologia NVMe SSD ma wiele zalet. W stosunku do starszych rozwiązań oferuje ona znacznie większą przepustowość – możliwe jest przenoszenie większej ilości danych, szybkie przetwarzanie i sprawne wykonywanie kolejnych zadań. Użytkownicy komputerów z dyskami M.2 NVMe z pewnością dostrzegą różnicę w przypadku wymagających operacji, a także podczas korzystania ze zwykłych, codziennych programów. Poszczególne aplikacje będą otwierać się błyskawicznie, a wszelkie opóźnienia będą już przeszłością. Taka wydajność wiąże się z bardzo wysoką prędkością przesyłu informacji. W porównaniu z dyskami SSD ze złączem SATA technologia NVMe jest 6 razy szybsza, natomiast w stosunku do dysków HDD – aż 10 razy!

Jaki dysk wybrać, by cieszyć się jak największą wydajnością? Wśród polecanych modeli możemy znaleźć między innymi propozycje takie jak Samsung 970 EVO Plus czy Samsung 980 EVO, które wykorzystują wyżej opisane technologie.

Minimalne opóźnienia, mniejsze zużycie energii oraz rozbudowane kolejkowanie

Dyski SSD wykonane w tej technologii cechują się znacznie mniejszymi opóźnieniami niż w przypadku wcześniej stosowanych dysków HDD. Największą różnicę pod tym względem można dostrzec podczas przetwarzania poleceń odczytu i zapisu. Standardowy wynik dla nośników NVM Express zapewnia prędkość na poziomie 0,03 ms, z kolei dyski HDD potrzebują aż 12,97 ms więcej! Kolejnym ważnym atutem, o którym warto wspomnieć, jest energooszczędność – to zasługa specyfiki działania napędów SSD, które zamiast nieprzerwanego działania z pełną wydajnością zużywają większe ilości energii tylko podczas wykonywania operacji transferu danych.

Bardzo ważnym parametrem podczas wyboru dysku SSD jest wartość IOPS (ang. input/output operations per second). Jest to powszechnie stosowana miara wydajności dysków, która opisuje liczbę operacji wejścia/wyjścia wykonywanych w jedną sekundę. Nośniki NVMe mogą pochwalić się rozbudowanym kolejkowaniem aż do 64 tysięcy zapytań na sekundę, co oczywiście przekłada się na możliwość wykonania większej liczby operacji IOPS bez nadmiernego obciążenia procesora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here