Etat czy własna działalność - co wybrać?

W życiu często stajemy przed wyborem, a jednym z nich może być wybór praca na etacie czy założenie własnej działalności gospodarczej i praca na własny rachunek. Każde z tych rozwiązań stawia przed nami wyzwania, znaleźć dobrą pracę nie jest łatwo a prowadzenie firmy wiąże się z kosztami i wieloma wyrzeczeniami.

Aby rozwikłać ten problem i podjąć właściwą decyzję musimy się przyjrzeć wszystkim za i przeciw zarówno pracy na etacie jak i własnej firmy, w czym mam nadzieję pomoże Wam ten artykuł.

Istotne są koszty

W przypadku posady na etacie tak właściwie nie ponosimy większych kosztów, poza dojazdami do pracy i wydatkami na kanapki w firmowym bufecie nie mamy innych kosztów osiągnięcia przychodu. To zaleta, ale wad może być znacznie więcej na przykład brak możliwości rozwoju czy awansu i tu zaraz na myśl przychodzi nam własna firma, a działalność wiąże się z kosztami.

Samo założenie firmy jest darmowe, ale przecież musimy mieć środki na zakup urządzeń, reklamę, stronę internetową no i oczywiście pomysł na siebie. Jeśli spełniamy te warunki to możemy myśleć o własnej firmie, pamiętajmy iż prowadząc działalność do nas należeć będzie obowiązek opłacania składek ZUS – w pierwszym okresie będzie to niewielka kwota około 500 zł miesięcznie, oraz odprowadzania podatku od dochodów.

Etat czy własna działalność - co wybrać?

Etat jest mniej problematyczny ale nie zawsze jest spełnieniem marzeń zwłaszcza młodych osób, jednak może on się okazać doskonałym polem doskonalenia oraz przystankiem na drodze do własnej firmy. Pracując na etacie możemy podpatrywać strategię firmy wyciągać wnioski z podjętych decyzji i zaplanować jak będzie działać wasza własna firma.

Etat to też doskonałe miejsce w którym możemy zarobić na założenie firmy, oszczędzając część wypłaty możemy odkładać pieniądze na przykład na lokacie jak uzbieramy wystarczającą sumę zacząć wdrażać nasz plan w życie.

Co się bardziej opłaca?

Na to pytanie nie da się jasno odpowiedzieć, ponieważ zanim zaczniemy zarabiać prowadząc firmę na pewno minie trochę czasu, a na etacie mamy gwarancję że co miesiąc dostaniemy przelew na konto. Patrząc jednak na to z perspektywy dłuższego czasu to prowadzenie firmy jest bardziej opłacalne i bardziej satysfakcjonujące. Firma daje nam większe pole manewru i rozwoju osobistego oraz zwiększa szanse na osiągnięcie niezależności nie tylko finansowej.

Podsumowanie

Przedstawiłem Wam kilka opcji wyboru ale od Ciebie tylko zależy do których argumentów się przychylisz i jaką decyzje podejmiesz. Pamiętaj, że praca na etacie ma plusy ale więcej radości da ci prowadzenie własnej firmy na co gorąco Cię namawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here