Jak wybrać system zarządzania produkcją dla swojej firmy?

Nowoczesny system zarządzania produkcją znacznie zwiększa wydajność oraz jakość pracy na hali produkcyjnej, a także pozwala zaoszczędzić sporo czasu dzięki automatyzacji i optymalizacji wielu procesów w firmie. Jak dobrać takie oprogramowanie do potrzeb swojej firmy?

Wielkość przedsiębiorstwa – jak dopasować program?

Jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę planując wdrożenie systemu zarządzania produkcją jest wielkość firmy. Zupełnie inne potrzeby ma bowiem mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające do 10 osób w porównaniu do dużej firmy z wieloma pracownikami i działami. Od wielkości firmy będzie zależało zarówno zaawansowanie programu, jak i jego cena.

Należy pamiętać, że jeżeli chodzi o oprogramowanie specjalistyczne, nie zawsze bardziej rozwinięte znaczy lepsze. Oczywiście w dużych firmach produkcyjnych jest niezbędny program integrujący ze sobą szereg spraw, ale mała firma potrzebuje czegoś prostego. Dostosowanie zaawansowanego programu do potrzeb mikrofirmy będzie zarówno nieopłacalne, jak i czasochłonne.

Jak zbadać potrzeby firmy?

Przed wyborem systemu zarządzania produkcją należałoby się zastanowić nad tym, jakie problemy na produkcji lub w innych działach wstrzymują rozwój przedsiębiorstwa i zmniejszają jego zyski. Tylko dzięki temu można będzie dobrać idealne oprogramowanie. Jak zebrać takie informacje? Oczywiście można posiłkować się dokumentacją prowadzoną przez kadrę kierowniczą czy księgowość.

Najlepiej jednak skorzystać z danych u samego źródła, czyli na przykład pracowników obsługujących maszyny czy brygadzistów. Oni najlepiej wiedzą, jakie problemy najczęściej pojawiają się na hali produkcyjnej i co powoduje przestoje. Na tej podstawie można będzie wybrać odpowiedni system zarządzania produkcją.

Kwestie finansowe

Ustalenie budżetu, który można przeznaczyć na zakup systemu zarządzania produkcją to kolejny ważny punkt. Należy wziąć przy tym pod uwagę, czy produkt firma otrzyma na własność czy też będzie to jedynie zakup licencji, która wygaśnie po pewnym czasie i trzeba będzie ją odnawiać.

Dla wielu firm najwygodniejszy jest program z dostępem miesięcznym i abonamentem opłacanym za określony czas. Dzięki temu zakup oprogramowania nie jest zbyt zobowiązujący i można coś zmienić jeżeli uzna się, że dana opcja przestała spełniać potrzeby firmy.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here