Stres jest zjawiskiem, który w niektórych sytuacjach może mieć korzystny wpływ na nasz organizm – w niewielkiej dawce może działać na nas stymulująco, motywować do działania i sprawiać, że nasze zmysły są wyostrzone. Jednak w pozostałych przypadkach niesie on ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, które mogą działać destrukcyjnie na nasz organizm. Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tej kwestii i sprawdzimy, jakie korzyści niesie ze sobą sport w redukowaniu przewlekłego stresu.
Negatywny wpływ przewlekłego stresu na organizm
Zacznijmy od tego, jak stres wpływa na nasz organizm. Przede wszystkim ten długotrwały może wyrządzić duże szkody w naszym codziennym życiu zawodowym i rodzinnym. Negatywnie wpływa na relacje z bliskimi oraz ze współpracownikami, gdyż nie jesteśmy w stanie zapanować nad swoimi emocjami, które mogą ujawniać się w dość skrajny sposób: od nadpobudliwości i agresji po apatię i smutek.
Przewlekły stres może prowadzić do spadku koncentracji, rozdrażnienia, bezsenności. Najczęściej wywołuje poczucie bezradności, co może skutkować nawet myślami samobójczymi.
Długo trwający stres działa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Osłabia odporność, prowadząc do rozwoju różnych chorób, od infekcji po stany zapalne narządów. Organizm narażony na długotrwały stres jest osłabiony, możemy więc odczuwać wyczerpanie i brak chęci do życia.
Taka sytuacja wymaga bowiem podjęcia kroków u temu, aby rozpocząć walkę i dążyć do redukcji stresu a jednym ze sposobów radzenia sobie z nim jest sport.
Sport w walce ze stresem
Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów redukcji stresu. Pozwala bowiem szybko odreagować negatywne emocje. Podczas uprawiania sportu wyzwalane są endorfiny, które powszechnie nazywamy hormonami szczęścia. Hormony te korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i na długi czas są w stanie wyeliminować negatywne myślenie. Pozwalają także niwelować wahania nastroju i sprzyjają lepszej koncentracji.
Sport ma również korzystne działanie na nasz mózg. Pobudzenie w czasie wysiłku pewnych neuronów powoduje, że te leżące w innych obszarach są mniej obciążone, a więc lepiej radzą sobie ze zjawiskami, które wywołują stres.
Jak ćwiczyć, aby walczyć z przewlekłym stresem?
Warto wówczas wybierać aktywności fizyczne, które zwyczajnie będą nam sprawiały przyjemność: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, ale również intensywne treningi wytrzymałościowo-siłowe mogą okazać się zbawienne. Nawet pół godziny aktywności fizycznej może zdziałać prawdziwe cuda. Jeśli cierpimy na przewlekły stres, unikamy na początek aktywności, które będą zbyt forsowne dla naszego organizmu, gdyż proces regeneracji może przyczynić się do spadku naszej formy psychicznej.
Odpowiednie przygotowanie do sportu
Aby czerpać maksymalne korzyści ze sportu i tym samym zwiększyć jego wpływ na redukowanie stresu, warto odpowiednio się do tego przygotować. Chodzi między innymi o to, aby przygotować odpowiedni do danej dyscypliny strój oraz obuwie sportowe, które zapewni nam komfort w czasie aktywności, unikać ćwiczenia na czczo, a po treningu uzupełnić kalorie oraz mikroskładniki utracone w czasie ćwiczeń.
Zadbajmy również o to, aby każdego dnia wygospodarować czas na ćwiczenia, najlepiej o takiej porze, kiedy istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że niespodziewanie będziemy musieli zmienić nasze plany. Najlepiej więc ćwiczyć rano lub wieczorem.
Walka z przewlekłym stresem za pomocą aktywności fizycznej może szybko przynieść widoczne efekty sprawiając, że nasze samopoczucie będzie coraz lepsze, a sam organizm będzie skuteczniej radził sobie z sytuacjami powodującymi napięcia.