Specjaliści od zarządzania mają bardzo wiele różnych metod, dzięki którym produkcja przebiega sprawniej i efektywniej. Na styku techniki oraz zarządzania powstał właśnie system andon, który ma swój rodowód w dalekiej Japonii. Czym jest system andon oraz w jakich firmach można go wprowadzić? Poniżej garść informacji na ten temat.
Czym jest system andon
System andon po raz pierwszy został wprowadzony w koncernie należącym do Toyoty. Rodowód tego systemu to zatem firma motoryzacyjna, w której zastosowano ten prosty, lecz naprawdę nowoczesny sposób informowania o różnych błędach i akwariach, do których dochodziło na liniach produkcyjnych. To element tak zwanego lean manufacture, czyli inaczej mówiąc odchudzonego sposobu produkcji. Chodzi w nim o minimalizowanie błędów i wynikających z tego strat finansowych. W końcu źle wyprodukowane elementy to strata finansowa, ale też konieczność uporania się chociażby z odpadami. Po wprowadzeniu systemu Andon do firmy można spodziewać się zatem lepszego zarządzania, większej efektywności i zysków.
Jak wprowadzić system andon
Współcześnie istnieje bardzo wiele firm, które zajmują się projektowaniem systemu Andon do konkretnej firmy. Dzisiejsza systemy są niejednokrotnie rozbudowane o dodatkowe elementy umożliwiające szybkie sygnalizowanie pojawiających się błędów i awarii. Pierwotnie w systemie Andon wykorzystywano sygnalizację świetlną. Każdy kolor świateł używanych do sygnalizowania miał określone znaczenie, informował o mniejszej u starca lub większej awarii i konieczności na przykład wstrzymania linii produkcyjnej na jakiś czas. Współcześnie, ze względu na podział produkcji na różne etapy, system andon sprawdza się jeszcze bardziej. Jak wprowadzić go do swojej firmy? Dobrze jest skontaktować się z firmą będącą projektantem systemów tego typu. Stworzona infrastrukturę dla systemu w firmie, który następnie zostanie testowo wdrożony. W efekcie produkcja będzie przebiegała sprawniej, a komunikacja na przykład pomiędzy operatorami linii produkcyjnych i maszyn a kadrą zarządzającą, będzie prostsza i bardziej efektywna.
Kiedy opłaca się wprowadzić system andon
System andon opłaca wprowadzić się w każdej większej i średniej firmie produkcyjnej, po to, by zminimalizować ryzyko przestojów, awarii czy produkcji z błędem. System ten pozwala na gromadzenie danych o produkcji z przeszłości, generowanie raportów i analiz. To natomiast przydaje się bardzo do planowania przyszłych produkcji, w których trzeba uwzględnić na przykład wydajność maszyn.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo.