Każdy przeciętny Polak przynajmniej raz w twoim życiu miał kontakt z notariuszem. Ten specjalista z dziedziny prawa jest pomocny w bardzo wielu różnych sytuacjach, świadcząc usługi mniej lub bardziej skomplikowane. Często notariusz to również jeden z pierwszych specjalistów z dziedziny nauk prawnych, który może wesprzeć informacją czy poradą.
Kancelaria notarialna – kiedy umówić się do notariusza?
Z reguły każda notariusz prowadzi swoją własną kancelarię notarialne, w której to spotyka się z klientami. Kancelaria notarialna to miejsce, do którego warto umówić się z pewnym wyprzedzeniem, szczególnie jeżeli pomoc notariusza potrzebna jest na przykład w związku z zakupem mieszkania czy działki. Wtedy spotkanie u notariusza potrwa dłużej, bo cała umowa kupna sprzedaży będzie na bieżąco dyktowana przez notariusza, uzupełniona o bardzo ważne informacje, między innymi zaczerpnięte z wypisów aktów notarialnych i wypisów z ksiąg wieczystych. Do notariusza można umówić się również w mniej skomplikowanych, ale również ważnych sprawach, jak sporządzenie pełnomocnictwa. Notariusz udziela pomocy i wsparcia również w sprawach majątkowych oraz w sprawach spadkowych.
Ile kosztują usługi notariusza?
Ceny usług notariusza są dosyć wysokie, zatem trzeba nastawić się na wydatki wynoszące nawet kilkaset złotych lub kilka tysięcy zł. Oczywiście wszystko zależy od samego stopnia skomplikowania sprawy i zaangażowania notariusza. Proste usługi takie jak potwierdzenie zgodności dokumentów czy tłumaczenia dokumentów to najczęściej wydatek tylko kilkudziesięciu zł. Takie usługi są wtedy realizowane z dnia na dzień. Jeżeli natomiast usługą ma być spotkanie w celu konstruowania i podpisania umowy, opłaty będą wyższe. U notariusza można również od razu uiścić odpowiednie kwoty ponoszone w związku z podatkiem od wzbogacenia się. Wszystkie te opłaty są ściśle ustalone przez przepisy prawa, obowiązują zatem takie same ceny we wszystkich częściach Polski.
Co zabrać ze sobą do notariusza?
Wybierając się do notariusza trzeba zabrać ze sobą komplet dokumentów, w tym dokumenty tożsamości ze zdjęciem, skrócony odpis aktu małżeństwa czy skrócony odpis aktu narodzin, oraz dyplomy czy tłumaczenia realizowane przez tłumacza przysięgłego. Poza tym do notariusza zabiera się też odpisy z ksiąg wieczystych oraz wszelkie dokumenty z sądu.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.