Domowy plac zabaw

Przydomowy ogródek to miejsce, w którym można wypoczywać, ale też świetnie się bawić. Nie potrzeba dużej przestrzeni, aby stworzyć plac zabaw dla najmłodszych oraz dla starszych dzieci. Wystarczy tylko zakupić odpowiednie zabawki, umilając pociechom czas spędzony na świeżym powietrzu. Jak wyposażyć domowy plac zabaw?

Co powinno znaleźć się na domowym placu zabaw?

To, w jaki sposób zaaranżujemy domowy plac zabaw, zależy od kilku czynników. Pierwszy to ilość miejsca do zagospodarowania – im większa, tym więcej sprzętów możemy zakupić. Drugi to budżet, jakim dysponujemy. Teoretycznie im więcej możemy wydać, tym lepiej, ale istnieje też możliwość zakupu produktów po niższych cenach, nie rezygnując tym samym z wysokiej jakości. Zwróćmy uwagę na wiek dzieci – zupełnie inaczej wygląda plac zabaw dla dwulatka, inaczej dla sześciolatka, choć oczywiście oba projekty zawierają pewne elementy wspólne. Najczęściej bowiem kupujemy zabawki, które będą w stanie posłużyć dzieciom przez dłuższy czas. Co powinno znaleźć się na każdym domowym placu zabaw? Podstawowe elementy wyposażenia to:

  • huśtawka,
  • piaskownica,
  • zjeżdżalnia,
  • stół piknikowy.

Huśtawka ogrodowa powinna być dopasowana do wieku dziecka. Dla maluchów dobrym rozwiązaniem będzie model kubełkowy, najlepiej z pasami. Starszaki chętnie wybierają zwykłe huśtawki bez oparcia, ale dobrym rozwiązaniem jest też bocianie gniazdo. Dla nastolatków, które raczej nie bawią się już w piaskownicy, dobrym rozwiązaniem będzie hamak ogrodowy. Mogą z niego również korzystać dorośli oraz mniejsze dzieci pod opieką rodziców. Lista produktów, które powinniśmy zakupić, aby wyposażyć domowy plac zabaw, nie jest długa. Wydatki zazwyczaj zamykają się w 1000 zł, chociaż możemy też postawić na bardziej rozbudowany plac zabaw, z wieloma huśtawkami, domkiem dla dzieci czy nawet karuzelą.

Jak wybierać zabawki do domowego placu zabaw?

W sezonie wiosennym zabawki do domowego placu zabaw znajdziemy w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać odpowiednie modele? Skupmy się przede wszystkim na jakości produktów, która powinna być wysoka. Huśtawka na plac zabaw, piaskownica czy zjeżdżalnia muszą posiadać atesty, spełniając przy tym wygórowane standardy. Pamiętajmy, że z zabawek będą korzystały dzieci, a w ich przypadku bezpieczeństwo to absolutny priorytet. Wybierając zabawki, zwróćmy uwagę na możliwość użytkowania ich na zewnątrz. Producent powinien zastrzec, gdzie właściwie można użytkować konkretny produkt. Coraz większą popularność zdobywają domowe huśtawki czy zjeżdżalnie, które nie zostały wykonane z materiałów odpornych na zmiany temperatury, wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne.

Jak zaprojektować przydomowy plac zabaw?

Chcąc zorganizować przestrzeń do zabawy w ogrodzie, w pierwszej kolejności przygotujmy projekt. Zastanówmy się, gdzie i jakie dokładnie zabawki postawimy, sprawdzając też ich wymiary. Domowy plac zabaw nie musi być przeładowany – chodzi o to, aby dzieci miały też trochę miejsca na swobodną aktywność, na przykład grając w piłkę. Możemy też wybrać rozwiązania wieloletnie, które rosną razem z dzieckiem. Zwykle są nieco droższe, jednak jeśli postawimy na plac zabaw zaprojektowany typowo pod dwulatka, to i tak po krótkim czasie przyjdzie nam wymienić poszczególne sprzęty. Warto więc myśleć przyszłościowo, skupiając się nie tylko na obecnych, ale również na przyszłych potrzebach dzieci. Idealny czas na stworzenie domowego placu zabaw to początek wiosny, zatem jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, pora rozpocząć przygotowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here