birma

Choć w 2012 roku Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych oficjalnie uznała zmianę nazwy państwa Birma na Mjanma (w ramach niniejszego artykułu nazw tych będziemy używać naprzemiennie), to pierwsze określenie utrzymuje w Polsce znacznie większą popularność. Taki stan rzeczy nas nie dziwi – liczba polskich turystów odwiedzających Birmę wciąż rośnie, a państwo to zaczyna kojarzyć się z egzotycznymi wakacjami w samym sercu Azji i ze znacznie ciekawszymi atrakcjami turystycznymi od Wietnamu czy Tajlandii. Jeżeli ciekawią cię zabytki Mjanmy i rozważasz wycieczkę do tego państwa, to dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy przegląd pięciu najważniejszych atrakcji turystycznych Birmy wraz z ich krótką historią oraz praktycznymi poradami dotyczącymi zwiedzania!

Rangun (Tangon) – największe miasto Birmy

Choć oficjalną stolicą państwa jest uroczo brzmiące Naypyidaw, największym miastem Birmy jest Rangun zamieszkiwany przez niemal 8 milionów mieszkańców. To właśnie na ranguńskim lotnisku ląduje większość lotów międzynarodowych, przez co mjanmarska metropolia stanowi doskonałą bazę wypadową do dalszych wycieczek po zabytkach Birmy. Mimo że Rangun oficjalnie założony został w 1755 roku, na jego terenach istniały ogromne osady już od czasów starożytnych. Obecnie w mieście znaleźć można wiele starszych zabytków pochodzących z okresu przedkolonizacyjnej państwowości Monów, czyli grupy etnicznej pierwotnie zamieszkującej Mjanmę. Najsłynniejszym zabytkiem Tangunu jest bez wątpienia ogromna stupa Szwedagon, błędnie nazywana pagodą. Mierzy ona niemal 100 metrów i wygląda jak orientalna budowla żywcem wyjęta z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. W mieście znajduje się także główna siedziba niezwykle ciekawego National Museum, w którym zapoznać się można z długą i krętą historią Birmy. Podczas zwiedzania Rangunu, warto jest także zajrzeć do University of Yangon Museum, przybliżającego odwiedzającym długą i krętą historię birmiańskiej edukacji wyższej. Rangun można też zobaczyć w ramach ofert rozmaitych biur podroży oferujących wakacje zorganizowane – taka forma zwiedzania Mjanmy pozwala na maksymalnie efektywnie zwiedzenie najważniejszych zabytków tego państwa!

Bagan – stolica starożytnej Birmy

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Birma była w starożytności potężnym królestwem, rozciągającym się na prawie całą Azję Południową. Bagan to pozostałości dawnej stolicy królestwa Pagan, a zarazem miejsce zwane „światową stolicą obiektów sakralnych” – na terenie miasta znajduje się ponad 2 tysiące (sic!) zabytkowych świątyń buddyjskich, pagód i stup, spośród których najstarsze datowane są nawet na II wiek naszej ery. W mieście mieszczą się liczne muzea i instytucje kultury, w tym obowiązkowe Muzeum Archeologiczne katalogujące starobirmiańskie artefakty. Przed wizytą w Baganie warto jest jednak pamiętać, że miasto to jest najpopularniejszym miejscem turystycznym Birmy, przez co jest często odwiedzane przez tłumy turystów. Jeżeli nie lubisz tłoku, powinieneś rozważyć wycieczkę do Bagan poza sezonem turystycznym – pozwoli ci to na docenienie lokalnych zabytków sakralnych!

Mingun, czyli największy dzwon świata

W niewielkim, sennym miasteczku Mingun znajduje się ogromna ceglana świątynia Mingun Paya, która wyróżnia się nie tylko imponującym rozmiarem budowli, ale także największym działającym dzwonem świata. Świątynia jest wciąż używana przez buddyjskich mnichów, którzy zezwalają na jej zwiedzanie (oczywiście przy zdjęciu butów i odpowiednim zachowaniu), a dzwon jest wciąż regularnie wykorzystywany podczas nabożeństw religijnych. Ze względu na licznych turystów do Mingun łatwo jest się dostać na własną rękę, a na miejscu znaleźć można kilka innych, pomniejszych świątyń udostępnionych do zwiedzania.

Złota skała – symbol Birmy

Złota skała i znajdująca się na niej pagoda Kyaiktiyo to prawdopodobnie jeden z najbardziej ikonicznych widoków Birmy. Miejsce to przyciąga liczne pielgrzymki mieszkańców Mjanmy, dla których Złota skała stanowi święte miejsce lokalnej odmiany buddyzmu. Sama pagoda nie jest może przesadnie imponująca, ale jej niezwykłe położenie oraz mistyczny klimat sprawiają, że warto jest, Złotą skałę zwiedzić. Na miejscu znajduje się rozbudowana infrastruktura, z której korzystają tysiące pielgrzymów, dlatego nie należy bać się o nocleg lub atrakcje turystyczne. W okolicy położone jest także państwowe muzeum przybliżające historię Złotej skały – warto jest się do niego wybrać jeszcze przed wizytą w pagodzie Kyaiktiyo.

Ulubione miejsce zagranicznych fotografów, czyli most U Bein

Powstały w połowie XIX wieku Most U Bein stanowi ulubione miejsce zagranicznych fotografów. Trzeba przyznać, że ta drewniana budowla jest zaiste imponująca, szczególnie w połączeniu z pięknymi zachodami słońca, które są charakterystyczne dla Birmy. Most zbudowany jest z ponad tysiąca drewnianych pali, a każdego dnia spacerują po nim tysiące turystów szukających orzeźwienia oraz pięknych widoków. Wizyta na moście U Bein to idealny moment na zrobienie pamiątkowych zdjęć z wycieczki do Birmy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here