Dzisiaj uprawianie elektroniki w formie hobbystycznej jest łatwiejsze niż było kiedykolwiek wcześniej. Wiedzę oraz elementy elektroniczne mamy na wyciągnięcie ręki dzięki internetowi. W teorii w zasadzie każdy może zacząć tworzyć układy elektroniczne.
Po przeczytaniu kilku poradników w sieci wiemy, że należy kupić jakieś tam rezystory, diody, kondensatory, płytkę prototypową, przewody i mikrokontroler. Potem mozolnie tworzymy pierwszy układ z diodą LED, konfigurujemy środowisko do programowania mikrokontrolerów i próbujemy swoich pierwszych sił w tworzeniu prostych programów. Niestety często po pewnym czasie nasz zapał słabnie i zakupione wcześniej elementy prędzej czy później lądują w kącie, bo przecież za dużo z tym roboty i nie zawsze działa. No i w ogóle to wszystko jest za bardzo skomplikowane dla mnie. Takie podejście wynika nie tylko z braku zapału, ale też z jakości materiałów wprowadzających domorosłych elektroników w temat.
W Polsce na palcach jednej ręki można policzyć poradniki i materiały, które za rękę wprowadzają potencjalnego hobbystę w temat elektroniki i programowania mikrokontrolerów. Poza tym, jeżeli komuś zależy na szybkim tworzeniu układów elektronicznych to płytka prototypowa z mikrokontrolerem nie będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Łatwo tutaj o zniechęcenie i pomyłkę. Dodatkowo środowiska do programowania mikrokontrolerów i związana z nimi konfiguracja nie ułatwiają szybkiego startu.
Początkujący nie chce bawić się w konfigurowanie środowisk, albo przekopywanie internetu w celu znalezienia schematów prawidłowego podłączenia mikrokontrolera do zasilania. On chce jak najszybciej widzieć efekty swojej pracy, jak najszybciej zamigać diodą LED, albo napisać „Hello world” na wyświetlaczu alfanumerycznym, to zachęci go do dalszej pracy i rozwoju. Właśnie z myślą o łatwym, przyjemnym i szybkim tworzeniu działających układów stworzono moduły Arduino.
Niewielkie, proste w użyciu, podłączeniu i programowaniu za pomocą dedykowanego środowiska mikrokomputery. Są one dostępne praktycznie w każdym internetowym sklepie z elektroniką i posiadają potężną stojącą za nimi społeczność. Do płytki należy również posiadać akcesoria Arduino, gdyż bez nich sama płytka jest niewiele warta. Zestawy startowe Arduino oferowane przez wiele sklepów posiadają zarówno płytkę jak i niezbędne do łatwego startu akcesoria, a także specjalne shieldy dla Arduino. Dzięki temu, szczególnie najmłodsi, mogą prosto i bezboleśnie wejść w temat Arduino i rozpocząć przygodę z elektroniką w naprawdę prosty sposób.