Robot edukacyjny – znakomity pomysł na przemyślany prezent

Tempo rozwoju technologii stale rośnie – w dzisiejszych czasach jest już naprawdę wysokie. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że starsza osoba nie korzysta z najnowszych udogodnień, które oszczędziłyby wielu niepotrzebnych wysiłków. Stale rośnie też zapotrzebowanie na wykształconych inżynierów. Na całym świecie wiele osób, uczelni i firm stara się zaradzić temu problemowi. Jednym ze znakomitych rozwiązań są znakomicie przygotowane roboty edukacyjne. Przygotowane przez specjalistów specjalnie urządzenia, które mają na celu zarazić swoich użytkowników pasją do elektroniki, informatyki czy robotyki i zachęcić do rozwijania się w tym kierunku.

Robot edukacyjny – trampolina edukacyjna dla dziecka i dorosłego

Roboty edukacyjne to rodzaj elektronicznych nauczycieli, którzy nie mają ograniczonego czasu dla swoich uczniów. Dodatkowo są w większości projektowane w taki sposób, żeby użytkownik podczas nauki odczuwał ją jako rodzaj zabawy lub inaczej – przyjemności. Dla dzieci to znakomity dodatek do nauki, jaką pobierają w szkołach. Roboty edukacyjne najczęściej charakteryzują się zróżnicowanymi sposobami nauczania w obrębie jednego modelu – oddziałuje on na więcej niż jeden zmysł (dotyk, wzrok, słuch), zmusza to do kreatywnego oraz logicznego myślenia, przystosowuje do myślenia twórczego, a nie bezmyślnego zapamiętywania informacji, pomaga również rozwijać umiejętności manualne i wiele innych. Użytkownik może nauczyć się wielu bardzo istotnych faktów, które nie tylko zachęcą go do rozwijania się dalej w tym kierunku, ale również pomogą później w codziennym życiu. Bardzo często zestawy edukacyjne oferowane w specjalistycznych sklepach wymagają mechanicznego złożenia urządzenia według jednej z wielu instrukcji, przy czym ta przedstawia tylko część z możliwych rozwiązań. Właściciel zaawansowanego robota edukacyjnego może go później rozmontowywać i składać zupełnie nowe konstrukcje. Producenci często umożliwiają swoim klientom zakup dodatkowych elementów kompatybilnych z robotem, dzięki czemu może on później zyskać zupełnie nowe możliwości. Oprócz umiejętności manualnych uczeń poznaje często stosowane elementy składowe robotów (silniczki elektryczne, serwa, sensory różnego rodzaju, elementy elektroniczne i wiele innych), uczy się obsługi różnych programów i ich interfejsów oraz poznaje podstawy programowania i sposoby rozwiązywania różnych problemów.

Roboty edukacyjne nie tylko dla dzieci

Roboty edukacyjne w sklepach często umieszczone są w działach zabawek dla dzieci. To bardzo dobry pomysł, aby zachęcać do nauki najmłodsze pokolenie, jednak warto zauważyć, że większa część opisywanych urządzeń może doskonale sprawdzić się również dla dorosłych użytkowników. Nie każdy miał możliwość od małego zakosztować tak kreatywnej i pouczającej zabawy, jak korzystanie z robotów edukacyjnych. Warto jednak pamiętać, że na naukę nigdy nie jest za późno. Dla chętnej osoby wiek nie powinien stanowić bariery. Interaktywne urządzenia tego typu mogą się doskonale sprawdzić zarówno u osób w średnim wieku, jak i u starszych. Tego typu aktywność będzie praktyczna nie tylko ze względu na potrzebę utrzymania kondycji umysłowej, ale może być również bardzo pomocna w zrozumieniu technologii, które często nie są łatwe dla starszych osób. 

Po robotach edukacyjnych – własne roboty

Jeżeli dziecko lub dorosły po obcowaniu z robotem edukacyjnym będzie chętne do rozwijania się dalej w tym kierunku, być może zdecyduje się w przyszłości na studia na uczelni technicznej, gdzie oprócz umiejętności i informacji zdobędzie stopnie naukowe oraz specjalistyczną wiedzę z danego kierunku. Użytkownik może także zdecydować się na rozwijanie swojej pasji z wykorzystaniem innych źródeł rzetelnej wiedzy. W Internecie dostępne są między innymi takie blogi jak Forbot – to miejsce, w którym znajdziesz darmowe kursy dla elektroników i robotyków o różnych stopniach zaawansowania (zarówno dla całkowicie początkujących, jak i dla zaawansowanych). Są one kontrolowane przez kompetentnych moderatorów, a dzięki owocnej pracy z popularnym sklepem internetowym botland.com.pl/pl/ można tam łatwo znaleźć gotowe zestawy do nauki z konkretnymi kursami. W przyszłości użytkownik robota edukacyjnego, który składał go z dostarczonych elementów, będzie mógł sam dobierać części, tworzyć rewolucyjne rozwiązania i czynić świat lepszym, wygodniejszym i ciekawszym. W kolejnym etapie samodzielnej nauki warto zastanowić się nad zakupem płytki rozwojowej takiej jak Raspberry Pi czy Arduino. Każda z nich oferuje szerokie spektrum możliwości wykorzystania i stanowi znakomitą bazę do tworzenia zarówno prostych urządzeń lub systemów, jak i tych o wysokim stopniu zaawansowania (pod względem elektronicznym, programistycznym lub jednym i drugim).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here