Certyfikacja w firmie

Obecnie prowadzenie biznesu to nie lada wyzwanie. Przedsiębiorca musi nie tylko przygotować świetną ofertę, która będzie spełniać oczekiwania potencjalnych klientów, ale też dobrze zorganizować wszystkie procesy i zadbać o pozytywny wizerunek firmy.

Obecnie coraz więcej organizacji stawia na transparentność działań i poprzez udostępnianie wielu danych dotyczących ich działań budują trwałe relacje z klientami i kontrahentami oparte na zaufaniu. Warto wiedzieć, że w kreowaniu dobrego wizerunku firmy znaczną pomocą mogą być najróżniejsze systemu certyfikacyjne. W tym artykule opiszę kilka z nich wraz z korzyściami jakie ze sobą niosą.

Zarządzanie jakością to podstawa

Pierwszym systemem certyfikacyjnym wdrażanym przez różnego rodzaju organizacje jest System Zarządzania Jakością. Zgodnie z normą ISO 9001 tworzony jest w organizacji kompletny zespół narzędzi, procedur, dokumentacji i procesów, którego celem jest osiąganie coraz ambitniejszych celów jakościowych. Dzięki wdrożeniu tego systemu można znacznie poprawić efektywność działań i ułatwić zarządzanie firmą. Certyfikacja Systemu Zarządzania Jakością jest w wielu obszarach już niemal standardem.

Zrównoważony rozwój

Kolejnym obszarem, który warto poddać certyfikacji jest społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR. Mamy tutaj do wyboru wiele różnych systemów.  Certyfikacja SA8000 to najpopularniejszy standard certyfikacyjny dla pracodawców, który dotyczy tworzenia i doskonalenia akceptowalnych społecznie praktyk w przedsiębiorstwie. Kolejną normą jest ISO 26000, w której znajdują się wytyczne dotyczące sprawozdawczości z odpowiedzialnego rozwoju biznesu.

Dbałość o środowisko

Kluczowym obszarem jest obecnie ekologia. Aby udowodnić, że firma dba o środowisko warto wdrożyć normę ISO 14001. System Zarządzania Środowiskowego dąży do ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej, wody oraz surowców. Kolejnym kierunkiem działania jest zminimalizowanie ilości powstających w zakładzie odpadów oraz zanieczyszczeń. Dodatkowo warto też przejść certyfikację ISO 50001, która dotyczy samego zarządzania energią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here