Systemy kominowe, które są jedną z ważniejszych części każdego budynku powinny być zbudowane w sposób profesjonalny. Przy ich budowie nie można zapominać o tym, że niewłaściwe kroki i wykorzystanie niskiej jakości materiałów może przedłożyć się na słabszą sprawność przewodów dymowo-spalinowych i wentylacyjnych. Jeśli komin nie jest zbudowany prawidłowo pojawić się może problem z przeciekającym dachem. Przekonaj się, jak powinien być zbudowany komin murowany, by mieć pewność, że doskonale wpływać on będzie na komfort użytkowania.
Podstawą komina murowanego jest jego fundament
Każde nowoczesne systemy kominowe mają swoje fundamenty. W przypadku kominów murowanych jest to zazwyczaj beton zbrojony. Jest to część, która wyglądem przypominać może prostopadłościan, którego wysokość powinna wynosić około trzydzieści centymetrów. Warto wiedzieć, że fundament powinien wystawać kilka centymetrów poza obrys komina. Minimalne wysunięcie z każdej strony powinno wynosić około pięć centymetrów. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że pod fundamentem powinna zostać umieszczona izolacja. Musi być ona ułożona na przygotowanym betonie podkładowym.
Komin właściwy – trzon
Jeśli fundament jest już zrobiony można przejść do murowania komina. Przy tym zadaniu konieczne jest wykorzystanie zaprawy cementowo-wapiennej. Warto wiedzieć, że komin powinien być tynkowany na całej jego powierzchni. Systemy kominowe powinny wynosić około czternaście na czternaście centymetrów. Spotykane są jednak kominy o innych wymiarach, te są oczywiście najpopularniejsze i stosowane od lat. Warto zadbać o to, by przewody kominowe były odchylone do pionu. W nich konieczne jest zastosowanie przegrody, której minimalna grubość powinna wynosić rozmiar jednej cegły. To więc oznacza, że grubość przegrody nie może wynosić mniej, niż dwanaście centymetrów.
Sposoby na zmniejszenie utraty ciepła przy kominach murowanych
Wybierając systemy kominowe warto zastanowić się, jakie działania warto podjąć, by obniżyć utratę ciepła. W przypadku kominów murowanych najlepiej zastosować przewody spalinowe i wentylacyjne. Przekładać się to będzie na ich większą sprawność, dzięki czemu można mieć pewność, że poziom utraty ciepła zostanie znacząco obniżona.
Kierując się wyżej wymienionymi zasadami można mieć pewność, że komin murowany zostanie zbudowany w prawidłowy sposób. Wiedząc już jak to powinno być zrobione można kontrolować postępowania budowlańców i określić, czy swoją pracę wykonują prawidłowo.