Wymarzona domena zajęta? Sprawdź, czy możesz ją zdobyć!

Domena to adres internetowy, pod którym klienci lub użytkownicy będą mogli znaleźć naszą witrynę. Taki adres nie powinien być przypadkowy. Co zrobić jednak, gdy wybrana przez nas domena jest już zajęta? Można spróbować ją pozyskać.

W Polsce jest zarejestrowanych obecnie ponad 2,5 mln domen, jak wynika ze statystyk NASK prezentowanych na koniec września 2019 roku (źródło: https://www.dns.pl/statystyki/liczba_aktywnych_nazw_domeny_pl_z_podzia%C5%82em_na_strefy). Niestety, to oznacza, że większość najatrakcyjniejszych adresów internetowych jest już zajęta. Dla osób, które chcą rozpocząć działalność w Internecie, szczególnie biznesową, to może być duży problem. Niejednokrotnie domena, która idealnie pasowałaby do naszej strony internetowej i do profilu naszej działalności online jest już zajęta. W takim przypadku wiele osób rezygnuje z wybranej domeny i szuka innej. Problem polega na tym, że coraz trudniej znaleźć atrakcyjną i do tego wolną domenę internetową. Liczba witryn w polskim Internecie gwałtownie rośnie każdego miesiąca, a tym samym maleje liczba możliwych kombinacji domen. Co w takim razie robić? Zarejestrować pierwszą wolną, ale niekoniecznie korzystną z punktu widzenia SEO, domenę? Niekoniecznie.

Co robić, gdy domena jest zajęta?

Niestety, wybrana domena jest zajęta. To częsty komunikat, jaki mogą zobaczyć osoby próbujące wybrać adres internetowy dla swojej strony www. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest poszukanie takiego samej nazwy domeny, ale z innym rozszerzeniem. W przypadku popularnych nazw takie działanie może jednak okazać się bezcelowe. Zwykle bowiem również zobaczymy komunikat o niedostępności domeny. Można spróbować także nieco zmodyfikować wybraną nazwę domeny za pomocą różnych przedrostków (np. e-, i- itp.) lub przyrostków i liczb (np. 24, 365 itp.). Taka domena staje się jednak już mniej atrakcyjna, a przede wszystkim mniej czytelna, szczególnie gdy podaje się jej nazwę przez telefon. Gdy bardzo zależy nam na domenie, jaką wybraliśmy, możemy również spróbować ją odkupić od obecnego właściciela. Część osób rejestruje różne atrakcyjne nazwy domen właśnie z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. W jaki sposób odkupić domenę?

Jak sprawdzić właściciela domeny?

Aby w ogóle myśleć o odkupieniu zajętej domeny internetowej, należy najpierw dowiedzieć się, kto aktualnie jest jej właścicielem. Najłatwiej użyć do tego wyszukiwarki WHOIS (np. na stronie internetowej Domeny.pl). Najlepiej korzystać z uniwersalnej wyszukiwarki, która przeszukuje bazy ze wszystkimi rozszerzeniami. W internecie znajdziemy jednak również wyszukiwarki WHOIS dla rozszerzeń .eu, .pl, .com itd.

Domena może być zarejestrowana na firmę lub na osobę prywatną. W pierwszym przypadku często wyszukiwarka poda nam takie dane jak nazwa firmy, adres, numer telefonu i dane rejestratora. Do tego można także sprawdzić, kiedy domena została zarejestrowana i kiedy się kończy okres jej ważności oraz czy ktoś już założył opcję na tę domenę (będzie próbował ją kupić po zakończeniu abonamentu domeny). W przypadku prywatnego właściciela nie poznamy jego danych, ale za to dane rejestratora. Kolejny krok to skontaktowanie się z właścicielem domeny i negocjacje w sprawie odkupienia adresu. Przedtem warto jeszcze sprawdzić historię domeny (np. czy nie była traktowana jako źródło spamu i jakie treści pod nią się znajdowały).

Oczywiście ostateczny sukces w odkupieniu domeny zależy od tego, czy właściciel będzie chciał ją sprzedać. Nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak próbować, bo może okazać się, że wymarzona domena, chociaż zajęta, to jednak jest możliwa do zdobycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here