smartfon

Telefony obecnie dają znacznie większe możliwości niż tylko dzwonienie i wysyłanie SMS-ów. Nie da się jednak ukryć, że między najlepszymi i najgorszymi modelami występuje prawdziwa przepaść w zakresie wydajności.

Jeśli ktoś jest laikiem w tym temacie, a nie chce popełnić błędu i wybrać słabego urządzenia, może się zastanawiać, od czego właściwie zależy wydajność smartfona. Postaramy się wyczerpująco wyjaśnić to poniżej. Zapraszamy!

RAM, procesor i nie tylko

Chociaż komputery i smartfony wyglądają zupełnie inaczej, na ich wydajność wpływają w gruncie rzeczy te same czynniki. W związku z tym prędkość działania telefonu będzie zależna między innymi od procesora – ilości jego rdzeni, ich taktowania i nie tylko. Ważny jest też chipset graficzny oraz ilość i rodzaj pamięci RAM. Obecnie 4GB RAM-u w smartfonie to już relatywnie mało – zaleca się kupowanie urządzeń z 6GB lub więcej, zwłaszcza, jeśli chce się na urządzeniu grać w bardziej wymagające gry, takie jak PUBG Mobile, Genshin Impact czy Fortnite.

Pamięć wewnętrzna także ma znaczenie – i nie tylko w kontekście tego, żeby mieć gdzie zmieścić wszystkie swoje dane. Wpływa ona także na wydajność smartfona, z uwagi na to, że różne typy pamięci mają różną prędkość odczytu, a im wyższa prędkość odczytu danych, tym szybciej powinny ładować się aplikacje.

Pełną specyfikację danego modelu smartfona można zazwyczaj znaleźć w jego karcie produktu w sklepie internetowym, na stronie producenta lub na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Wśród innych czynników, które warto mieć na uwadze, można wymienić częstotliwość odświeżania ekranu, pojemność baterii czy moc ładowarki. One również będą miały znaczenie w kontekście tego, czy będziemy zadowoleni z użytkowania urządzenia, czy też niekoniecznie.

Nie można zapominać także o oprogramowaniu

Oczywiście, trzeba pamiętać, że nawet smartfon, który na papierze jest bardzo dobry, w rzeczywistości może mieć mniejszą wydajność niż oczekiwano. Wynika to między innymi z tego, że wiele zależy też od software’u, czyli na przykład od tego, jak dobrze zoptymalizowano zarządzanie pamięcią. To z kolei trudno ocenić bez posiadania smartfona w ręku i faktycznego przetestowania go, ciężko wywnioskować to ze specyfikacji.

Dlatego też najlepiej nie sugerować się tylko i wyłącznie samą specyfikacją, a poświęcić też chwilę na zapoznanie się z recenzją danego modelu na Tech Polska i innych portalach technologicznych. Pozwoli to na lepsze określenie tego, czy rzeczywiście smartfon jest warty uwagi, czy też nie wykorzystano w pełni możliwości danych przez znajdujące się w nim podzespoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here