Jak skutecznie zaplanować domowy budżet?

Za chwilę koniec miesiąca a Tobie brakuje gotówki, a na dodatek przewidujesz nadprogramowe wydatki w następnym miesiącu? Zobacz jak efektywnie zaplanować domowy budżet.

Domowy budżet krok pierwszy – podstawowe wydatki

Planowanie domowego budżetu zawsze rozpoczynamy od podsumowania środków którymi dysponujemy, oczywiście wliczając te które pozostały nam z poprzedniego miesiąca pod warunkiem że takie są.

Spisz wszystkie koszty które cię czekają w nadchodzącym miesiącu oraz przyjrzyjmy się rachunkom za poprzedni miesiąc. Jeżeli posiadasz to odszukaj wszystkie paragony i rachunki za wydatki, a następnie spisz je kartce.

Podzielmy je na te które są wydatkami stałymi czyli opłaty za prąd, wodę, internet czy telefon, oraz wydatki na paliwo czy opłacenie zajęć naszych dzieci. Podsumuj je.

W kolejnej rubryce wpisz wydatki na konsumpcję czyli zakupy, życie prywatne (kino czy teatr) i je również podsumuj.

Teraz porównaj wydatki z tym co zarabiasz i sprawdź czy rachunek wychodzi na plus, jeżeli tak to dobrze i możesz śmiało przejść do następnego kroku.

Jeżeli jednak wychodzimy na minus to koniecznie przeanalizujmy jeszcze raz nasze wydatki i zastanówmy się, które z nich można wyeliminować lub ograniczyć.

Domowy budżet krok drugi – wydatki jednorazowe

Kolejnym naszym krokiem w planowaniu budżetu domowego bedzie spisanie wydatków nieregularnych, do takich należą na przykład:

  • prezenty (urodziny, święta),
  • przegląd techniczny auta,
  • wizyty u lekarzy, leki,
  • wyjazd na urlop,
  • remont mieszkania,
  • wycieczki dla dzieci,
  • ubrania.

Wydatki te są nieuniknione w każdym budżecie domowym, ale warto je również podsumować i podliczyć w perspektywie całego roku.

Podam Wam przykład

Jeśli na korepetycje z języka angielskiego wydajemy 100 zł miesięcznie to liczbę tą należy pomnożyć przez 12 miesięcy, a w rubryce wydatków wpisać 1200 zł.

Lista nasza musi zawierać wszystkie wydatki nieregularne, które przyjdą nam na myśl oraz puste pola, gdy zaistnieje potrzeba coś do niej dopisać.

Teraz musisz podsumować wszystkie koszty razem. Wynik, który uzyskasz pokaże ile wynoszą nasze wydatki nieregularne oraz ile musimy zaoszczędzić rocznie, aby móc je pokryć.

Jak skutecznie zaplanować domowy budżet?

Krok trzeci – oszczędzanie

Teraz zajmiemy się tym co zostało nam na górce, ważne aby każdego miesiąca zaplanować co zrobisz w przypadku kiedy zaoszczędzisz trochę grosza. To może być cokolwiek, na przykład możesz odkładać na wakacje lub szkolenie, ale możesz też inwestować i zarabiać.

Najprościej będzie zacząć od założenia dostępnego w każdym banku konta oszczędnościowego. Może nie zarobimy na nim kokosów ale nauczy nas to oszczędzania i odkładania pieniędzy.

Domowy budżet – plan roczny

Kiedy już wiesz ile wydajesz miesięcznie to możesz zaplanować budżet roczny. Spróbuj oszacować wydatki w poszczególnych miesiącach do końca roku. W skali roku zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na pokrycie niespodziewanych wydatków lub większych opłat na przykład związanych z ubezpieczeniem samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here