Jakie są najlepsze monitory 24 cale do pracy w 2022?

0
Jakie są najlepsze monitory 24 cale do pracy w 2022

Jeśli wyposażasz swoje domowe biuro, prawdopodobnie wybrałeś już najlepszy pokój i ustawienie biurka. Ale jest coś, co może nie spędził tyle czasu na badania: monitor komputerowy.

Ale ważne jest, aby znaleźć monitor komputerowy, który pasuje do Twoich potrzeb. Dlaczego?

Nie tylko będziesz go używać codziennie, ale może on również wpłynąć na Twoją pracę i sposób jej wykonywania. Na przykład, jeśli potrzebujesz monitora do edycji zdjęć lub pracy projektowej, będziesz chciał ekranu o nieskazitelnej rozdzielczości i kolorach. A ponieważ będziesz siedzieć przy biurku przez wiele godzin, regulowany monitor komputerowy pozwoli Ci ustawić wysokość ekranu tak, abyś mógł wygodnie pracować.

Monitor Dell UltraSharp 32 4K USB-C

Najlepszy dla: Produktywność i zadania biznesowe
Rozmiar ekranu: 31,5 cala
Obracanie ekranu: Tak, obrót w poziomie i w pionie
Rozdzielczość: 3,840 x 2,160
Sklep

Ekran można łatwo przełączyć do widoku poziomego lub pionowego, aby dopasować go do swoich potrzeb lub przestrzeni na biurku. Mimo że jest to droższy monitor komputerowy, otrzymujesz dokładność kolorów, łatwe w użyciu menu, cztery różne tryby wyświetlania HDR i ekran z powłoką antyodblaskową. Dodatkowo, rozdzielczość 4K zapewnia większą wyrazistość obrazu.

Acer XR342CK

Najlepszy dla: Wielozadaniowość i duże biura domowe
Rozmiar ekranu: 34 cale
Obracanie ekranu: Nie, tylko pochylenie ekranu
Rozdzielczość: 3440 x 1440
Sklep

Czy jesteś jedną z osób, które ciągle przełączają się między wieloma kartami i oknami przeglądarki? Może Ci się przydać ultraszeroki ekran komputera. Możesz mieć swoje ważne strony internetowe i dokumenty cały czas przed sobą i łatwo się między nimi przełączać.

Koniecznie odwiedź https://techpolska.pl/najlepsze-monitory-24-cale-ranking/ by przejrzeć więcej ciekawych monitorów do biura oraz home office.

BenQ PD3200U

Najlepszy dla: Monitor komputerowy 4K
Rozmiar ekranu: 32 cale
Obrót ekranu: Tak, obrót w poziomie i w pionie
Rozdzielczość: 3,840 x 2,160
Sklep

Dzięki dużemu rozmiarowi ekranu i wyświetlaczowi 4K nie będziesz musiał nadwyrężać oczu, aby wykonać swoją pracę z tym monitorem komputerowym. Możesz z łatwością przeglądać arkusze kalkulacyjne i pliki obok siebie bez potrzeby korzystania z drugiego monitora. Ponadto można regulować wysokość i pochylenie monitora, aby wyświetlać dokumenty, projekty itp. w trybie portretowym.

HP EliteDisplay S14 USB Portable Monitor

Najlepszy dla: Pracowników w podróży
Rozmiar ekranu: 14 cali
Obracanie ekranu: Nie
Rozdzielczość: 1920 x 1080
Sklep

Szukasz monitora, który możesz zabrać w podróż służbową lub do lokalnej kawiarni? Wypróbuj monitor przenośny. Choć ma mały ekran, jest kompaktowy i lekki, więc możesz go łatwo zabrać ze sobą, gdziekolwiek jesteś.

Skuteczna reklama w Internecie

0
Skuteczna reklama w Internecie

Nowoczesna firma musi prowadzić działanie marketingowe w sieci. Skuteczna promocja nie jest łatwa, jeśli nie znamy preferencji odbiorców. Aby się tego dowiedzieć, najpierw należy ustalić grupę docelową, do której będziemy kierować działania. Wszystko po to, aby zwiększyć zasięg, a z czasem zainteresować ofertą firmy coraz większą grupę odbiorców.

Skuteczność reklamy w sieci

Efektywności działań marketingowych nie należy mierzyć tylko przy uwzględnieniu ilości sprzedanych produktów lub usług. Najważniejszy jest wskaźnik zwrotu z inwestycji, czyli ilość wygenerowanego zysku w stosunku do kosztów reklamy. Dopiero porównując obie te wartości, można dojść do przekonania, czy zastosowany został najlepszy wariant strategii marketingowej.

Skuteczność w dużej mierze zależy od upodobań odbiorców. Inne działania musimy podjąć, reklamując produkty wśród młodych i dynamicznych osób, a inne, jeśli usługi chcemy sprzedawać stabilnym zawodowo osobom w średnim wieku. Nie oznacza to, że nie należy stosować nowoczesnych narzędzi — wręcz przeciwnie. Wszyscy dzisiaj chcą korzystać z jak najbardziej wygodnych i szybkich sposobów komunikacji.

Wsparcie agencji marketingowej

Wiele osób zadanie sobie pytanie, czy działania reklamowe przeprowadzić samodzielnie, czy zlecić je wyspecjalizowanej agencji? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jest to uzależnione od rozmiaru firmy i charakteru prowadzonej działalności. Duże przedsiębiorstwo może zbudować własny zespół odpowiedzialny za marketing. Mniejsze podmioty chętnie korzystają z usług agencji takich jak Efectownia.pl. Pozwala to skupić się na tym, co najważniejsze, czyli zwiększaniu zysku firmy.

Doświadczeni pracownicy agencji są w stanie zaplanować skuteczne działania promocyjne dla każdego typu działalności, a także przeprowadzić analizę funkcjonowania strony internetowej. Należy pamiętać, że optymalizacja strony w sieci wpływa bezpośrednio na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google. Aby to osiągnąć, należy zastosować odpowiednie słowa kluczowe, jak również zachować strukturę strony pozwalającą na stałe podwyższanie pozycji na liście wyników. Dzięki temu firma może być bardziej widoczna, nawet jeśli nie będzie często wprowadzać do sprzedaży nowych produktów.

Media społecznościowe

Oddzielną kwestią jest korzystanie z mediów społecznościowych. Pozornie może się wydawać, że działania te nie zajmują wiele czasu i można się nimi zająć obok innych zajęć. Reklama za pomocą mediów takich jak YouTube, Facebook, Instagram czy Twitter może być tania, ale przekaz musi być dostosowany do różnych grup odbiorców. Dlatego na każdej tego typu stronie musimy stosować inne techniki zwiększające popularność. Agencja marketingowa Efectownia.pl oferuje swoje usługi w zakresie działań w social mediach. Można to wykorzystać, aby wyróżnić się na tle konkurencji i stale pozyskiwać nowych klientów.

Planując reklamę w Internecie, należy zastanowić, jaki jest cel prowadzonych działań? Po określeniu grupy docelowej należy budować przekaz dostosowany do preferencji odbiorców. Produkty wymagają różnych rodzajów promocji. Działania muszą być prowadzone inaczej, gdy produkt jest zupełnie nowy na rynku lub jeśli jest już dobrze znany i sprzedawany od wielu lat. Jeżeli do tej pory firma nie korzystała z marketingu online, rezultaty mogą pojawić się bardzo szybko. Promocję trzeba jednak prowadzić w umiejętny sposób, aby zainteresowanie klientów mogło utrzymywać się przez dłuższy czas. Tylko wtedy możemy skupić wokół siebie stałą grupę odbiorców, która zapewni dużą rentowność przedsiębiorstwa.

ZBrush, gratka dla grafików komputerowych

0
ZBrush

ZBrush to jedno z najchętniej wybieranych narzędzi do projektowania grafiki 3D. Rozmaite cechy czynią ZBrush wyborem właściwym. Korzystają z niego specjaliści od różnych typów grafiki, którzy projektują gry komputerowe, animacje, dzieła sztuki, a także liczne inne, mniej i bardziej specjalistyczne, rodzaje grafik. Poniżej skupiamy się na przedstawieniu zalet wyboru ZBrush oraz w telegraficznym skrócie przedstawiamy jego charakterystykę. Dowiesz się kiedy i dlaczego warto korzystać z tego programu oraz w czym prześciga on inne oprogramowania dedykowane dla profesjonalnych grafików. 

ZBrush – dla profesjonalnej grafiki 3D 

Kluczowym elementem niemal wszystkich typów oprogramowania dla grafików są narzędzia wykorzystywane do tworzenia animacji, malowania i rzeźbienia. Mają one duży wpływ na uzyskiwane w trakcie pracy rezultaty. W przypadku ZBrush interfejs obejmuje kilka prostych technik, naśladujących tradycyjny sposób rzeźbienia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że praca z ZBrush przypomina pracę w zwykłej pracowni rzeźbiarskiej, gdzie każdy artysta rozpoczyna od zwykłej kulki gliny. W ZBrush dysponujesz jej wirtualnym odpowiednikiem, który możesz swobodnie przekształcać, aż do uzyskania upragnionego efektu. 

Dzięki temu ZBrush oferuje możliwość tworzenia wirtualnych obiektów w sposób szybki i łatwy. Starsze programy dla grafików wykorzystywały zupełnie inny sposób działania, który wymagał większego nakładu pracy, a często przynosi gorsze efekty. W ZBrush rzeźbienie przebiega sprawnie i intuicyjnie, zupełnie jak kształtowanie zwykłej bryły materii. 

Za pomocą ZBrush masz możliwość tworzenia rozbudowanych grafik i modeli 3D, o wysokiej rozdzielczości oraz znacznym odwzorowaniu szczegółów. Zaprojektowane w ten sposób postaci mogą być wykorzystane w filmach animowanych, grach komputerowych oraz w tworzeniu różnego typu efektów specjalnych. 

Wykorzystanie ZBrush – profesjonalne i amatorskie 

ZBrush jest narzędziem wykorzystywanym w pracy grafików komputerowych różnych branż i specjalizacji. Wystarczy wspomnieć, że z ZBrush korzystają profesjonalne firmy i studia filmowe, a także te, które przygotowują gry komputerowe oraz różnego typu materiały edukacyjne i szkoleniowe. Ponadto, ZBrush jest narzędziem wykorzystywanym w szkolnictwie wyższym marketingu, PR oraz branżach pokrewnych. 

Wyjątkową zaletą pracy z ZBrush jest szybkie uzyskiwanie rezultatów. Obecne w oprogramowaniu narzędzia pozwalają na wykonanie wybranych działań w ciągu zaledwie kilku minut. Jest to duże ułatwienie dla tych grafików, w których pracy liczy się kreatywność oraz wyobraźnia. ZBrush pozwala na swobodną pracę w różnych klasach rozdzielczości. Pozwala także na rzeźbienie przy zachowaniu jednolitego rozkładu wielokątów i krawędzi w siatce. Te i inne ułatwienia pomogą Ci wykonać swoje projekty w jeszcze krótszym niż dotąd czasie. 

Na koniec warto podkreślić, że w oprogramowaniu ZBrush znajduje się kilkadziesiąt narzędzi typu pędzle, do wykonywania różnego typu tekstur. W trakcie ich stosowania możesz kontrolować takie parametry jak rozmiar, twardość, wzór, kształt, intensywność. Jest to duże ułatwienie dla wszystkich grafików perfekcjonistów, którzy wykonują projekty w maksymalnie szczegółowy sposób.

Na czym polega postępowanie upadłościowe firmy?

0
postępowanie upadłościowe firmy

Prowadzenie dużej firmy jak i niewielkiego przedsiębiorstwa wiąże się z nadzieją na zyski oraz z ciągłą próbą rozwoju naszego biznesu w przyszłości. Każdy, kto postanawia w ten sposób zarabiać na życie, liczy na to że jego pomysły zostaną zrealizowane jak najlepiej. Niestety nie zawsze tak jest i w najlepszym nawet przedsięwzięciu mogą nastąpić mniej lub bardziej poważne zawirowania, które w skrajnej sytuacji mogą nas doprowadzić do ogłoszenia upadłości. Warto wówczas zasięgnąć wiedzy, by dokładnie wiedzieć, co powinniśmy zrobić, by wyjść z takiej sytuacji w jak najlepszym stanie finansowym. Należy więc tutaj postępować zgodnie z prawem, bo to pomoże nam na zakończenie nieudanego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że każdy koniec może być początkiem zupełnie nowej historii.

Czym jest upadłość?

Ogłoszenie upadłości z pewnością nie należy do spraw przyjemnych. Niestety czasem tylko postępowanie upadłościowe albo postępowanie restrukturyzacyjne pomogą nam w nowym otwarciu na świat. Upadłość przedsiębiorstwa przeprowadzona w zgodzie z prawem, pozwoli nam zniwelować do minimum negatywne skutki takiej sytuacji. Upadłość mogą ogłosić zarówno małe jednoosobowe firmy jak i duże przedsiębiorstwa. Upadłość jest więc rodzajem postępowania sądowego, w trakcie którego wierzyciele dochodzą swoich praw od przedsiębiorcy, który taką upadłość ogłasza. Majątek firmy jest więc tutaj zabezpieczeniem ich potencjalnych roszczeń. Ogłoszenie upadłości jest uzależnione od decyzji niezależnego sądu. Prawo upadłościowe skupia się więc w większości na postępowaniach związanych z przedsiębiorstwami, choć obejmuje także swoim zakresem coraz częściej, upadłość konsumencką. Samo postępowanie upadłościowe nie jest sprawą najprostszą i czasami może się ciągnąć przez bardzo długi czas. Warto więc odpowiednio się do takiego postępowania przygotować, np. współpracując z podmiotem prawnym, który się na tym dobrze zna, np. takim jak Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR, której witrynę internetową bez trudu znajdziemy w sieci.

Jakie są przesłanki do ogłoszenia upadłości?

Przed przystąpieniem do postępowania upadłościowego, powinniśmy się także wcześniej zastanowić nad możliwością zawarcia układu czy też przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego, itp. Wniosek o takie postępowanie składa się w sądzie właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Podstawową przesłanką do wdrożenia postępowania upadłościowego, jest niewypłacalność danej firmy. Jest kilka rodzajów postępowania upadłościowego, ale w obecnych czasach upadłość likwidacyjna to ostateczność. Spłacenie zobowiązań dłużnika wobec wierzycieli będzie sprawą kluczową. Pójście na układ wierzycieli niewypłacalnego dłużnika z dłużnikiem, może pomóc firmie w stanięciu na nogi i sądy starają się proponować raczej postępowanie restrukturyzacyjne, traktując upadłość jako ostateczne rozwiązanie.

Restrukturyzacja jako alternatywa dla upadłości

Jeśli jednak zależy nam na naszej firmie i widzimy dla niej możliwości w przyszłości, to dobrym rozwiązaniem może być tutaj upadłość układowa. Najlepiej jest wówczas zwrócić się do specjalistycznej kancelarii restrukturyzacyjnej, która pomoże nam przeanalizować naszą sytuację oraz ułatwi nam kontynuowanie postępowania restrukturyzacyjnego. Daje to nam dodatkowy czas, czyli opóźnia egzekucję umów leasingowych, kredytów, itp. Przy wspólnym dochodzeniu roszczeń przez kilka czy też więcej podmiotów, jest wówczas szansa uratowania przedsiębiorstwa upadłego. Zobowiązania spółki muszą być tak czy inaczej spłacone, ale w ramach upadłości układowej cały proces może przebiec o wiele lżej. Warto się nad tym dobrze zastanowić.

Kiedy adwokat rozwodowy będzie niezbędny?

0
adwokat rozwodowy

Przeprowadzenie rozwodu to niejednokrotnie trudne i długotrwające przedsięwzięcie. Całość prac może przebiec łatwiej przy odpowiednim wsparciu. Takowym z pewnością będzie adwokat rozwodowy i możliwość skorzystania z jego usług. Dzięki profesjonalnej pomocy całość czynności okołorozwodowych przebiega w bardziej sprzyjających okolicznościach w porównaniu z samodzielnymi staraniami. Dzięki pomocy doświadczonego prawnika zdecydowanie szybciej można przebrnąć przez wszystkie formalności, co pozwala mieć nadzieję na sfinalizowanie całej sprawy, zgodnie z oczekiwaniami. Na co zwrócić uwagę wybierając adwokata?

Sprawa rozwodowa – jak zakończyć ją sukcesem?

Sprawa rozwodowa to niejednokrotnie niełatwe zadanie. Bywa, że strony nie potrafią polubownie przeprowadzić całego procesu, co tylko utrudnia organizację tego przedsięwzięcia. W takich przypadkach skorzystanie z usług adwokata będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Żeby przebiegło to jednak w pożądanym scenariuszu, warto pamiętać, że do tego przyda się profesjonalista, który ma wiele takich spraw za sobą. Tym samym warto postawić na doświadczonego prawnika. Przy jego wyborze mogą okazać się pomocne zamieszczone w Internecie opinie, które będą świadczyć o jego dotychczasowych sukcesach zakończonych zgodnie z oczekiwaniami klientów. Warto także przysłuchać się poleceniom wśród znajomych czy rodziny. Być może ktoś korzystał już z usług konkretnego prawnika i podpowie nam, czy swoją usługę ten wykonał rzetelnie.

Podział majątku – co warto o nim wiedzieć?

Sprawy rozwodowe nieodłącznie wiążą się z jednym i tym samym elementem. Co oczywiste, podział majątku można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Niejednokrotnie zdarza się, że strony potrafią znaleźć odpowiednie porozumienie, które satysfakcjonuje każdą z nich. W innym przypadku, gdy jedna ze stron nie zgadza się na proponowane warunki – może dochodzić do różnego rodzaju komplikacji. W grę wchodzi zarówno orzekanie o winie, jak i subiektywnie zawyżone oczekiwania względem drugiej osoby. Niemniej, w takich przypadkach zdecydowanie przyda się adwokat, który pomoże porozumieć się w kwestii dzielenia dotychczasowego dobytku. Taki rodzaj mediacji w szczególności polecany jest rozstającym się parom, które w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie, nie do końca są przekonane o wspólnej wizji zakończenia małżeństwa.

Rozwód – czy pomoc adwokata zawsze jest potrzebna?

Rozwód to obszar mocno zindywidualizowany. I oczywiście nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z usług profesjonalistów, może zapewnić pomyślne rozwiązanie sprawy. Dzięki jego pomocy można łatwiej przebrnąć przez wszystkie urzędowe formalności. Ponadto w trudnych przypadkach, gdzie jedna ze stron ma wysokie oczekiwania, zwłaszcza przy podziale majątku, można liczyć na wsparcie merytoryczne, dzięki którym można rozważyć różnego rodzaju scenariusze.

Skorzystanie z usług doświadczonego doradcy to również zabezpieczenie w przypadku na pozór ugodowo klarującej się sprawy. Należy przecież pamiętać, że rozwód niejednokrotnie cechuje się zwrotami akcji, które później komplikują jego cały obraz. Kiedy od samego początku jedna ze stron (lub obie) zdecydują się na reprezentowanie przez osoby trzecie, znacząco łatwiej będzie zapanować nad kolejnymi wydarzeniami, które mogłyby mieć poważne konsekwencje.

Wygoda i bezpieczeństwo – ubrania dla spawaczy

0
Ubrania spawalnicze

Spawanie to bez wątpienia zajęcie, które może prowadzić do wielu niebezpiecznych zagrożeń utraty zdrowia. Z pomocą przychodzą ubrania spawalnicze, które w bezpieczny sposób pomagają chronić ciało przed odpryskami stopionego metalu, uszkodzeniami mechanicznymi, a także wysoką temperaturą. Jakie powinny być odpowiednie ubrania spawalnicze? Podpowiadamy. 

Odzież spawalnicza – jaka powinna być?

Odzież spawalnicza wybierana przez spawaczy powinna być odporna na działanie ciepła, odprysków metalu oraz płomienia. Bardzo ważna jest również ochrona oczu, gdyż występuje promieniowanie optyczne, a także możliwość odpryśnięcia metalu i wnikania dymu spawalniczego do oczu. Do podstawowego wyposażenie spawacza zalicza się: spodnie spawalnicze, kurtki, fartuchy, bluzy, rękawy ochronne, kaptury spawalnicze, kaski i ochraniacze do stóp. Istnieje również możliwość zakupu kombinezonu spawalniczego. Wszystkie te elementy powinny spełniać normy ISO 15025, ISO 9150, ISO 6942.

Spodnie spawalnicze i kombinezon – jakie wybrać?

Jako że praca spawacza wiąże się z ogromnym zagrożeniem, należy zadbać o to, aby stój umożliwiał okrycie ciała od stóp do głów. Zarówno spodnie spawalnicze, jak i kombinezon spawalniczy, powinny być wykonane z elementów niepalnych bądź trudnopalnych. Konstrukcja ubrania powinna uniemożliwiać przedostawanie się iskier i gorących metali bezpośrednio do ciała. Wybierając kombinezon spawalniczy można mieć pewność odpowiedniego okrycia. Kiedy jednak planujemy kupić spodnie spawalnicze, bardzo ważne jest, aby kurtka spawalnicza zachodziła na spodnie (około 20cm). Wszystko po to, aby zapobiegać mimowolnemu odkrywaniu się ciała podczas wykonywania ruchów. Ubrania spawalnicze powinny dawać, jak najlepszą ochronę przed urazami, które mogą zdarzyć się podczas spawania. 

Wygoda i bezpieczeństwo – kurtka spawalnicza 

Tak, jak wszystkie elementy stroju spawacza, kurtka powinna być wykonana z materiałów niepalnych, które będą jak najlepszym zabezpieczeniem ciała przed zagrożeniami wynikającymi z przeprowadzanych prac. Bardzo ważna jest izolacja termiczna. Najczęściej używanymi materiałami do produkcji ubrań spawaczy są skóra, bawełna, denim, włókna węglowe i guma. Ubrania te pozwalają na zapewnienie pełnej ochrony przed obrażeniami ciała i problemami zdrowotnymi. W końcu podczas procesu spawania emitowane są promienie UV, a długotrwała ekspozycja sprawia, że powstają oparzenia. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia raka skóry. Kurtka do spawania powinna być lekka i wygodna w użyciu, tak, aby umożliwiała efektywną pracę. 

Buty spawalnicze 

Buty do spawania powinny być wyposażone w metalowy podnosek, tak aby chronić stopę przed przygnieceniem czy uderzeniem. Przeznaczone są one do pracy w bardzo trudnych warunkach. Powinny być wyższe niż standardowe obuwie, a wszystko po to, by ochronić stopę i nogę przed odpryskami i oparzeniami. Materiał, z którego są wykonane, musi być również odporny na działanie wysokich temperatur. Wybierając buty spawalnicze, warto zwrócić uwagę na komfort użytkownika. Powinny być one wygodne i stabilne. Dobrze, jeśli wyściółka butów jest przewiewna, absorbuje pot oraz zapobiega otarciom nóg. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnej wygody podczas pracy. 

Projektowanie i tworzenie stron internetowych

0
Projektowanie i tworzenie stron internetowych

Współcześnie coraz więcej osób przenosi swoją działalność do wirtualnego świata, a fundamentem efektywnego funkcjonowania w sieci jest posiadanie dobrze zaprojektowanej strony internetowej. Podstawowe szablony stron internetowych nie są skomplikowane, dzięki czemu takie strony może z powodzeniem zaadaptować na swoje potrzeby każdy laik, nawet bez ukończenia specjalistycznego kursu. Jednak chcąc, aby dana strona wyglądała profesjonalnie i robiła dobre wrażenie na potencjalnych odbiorcach, warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Warszawa jako miasto programistów

0
Warszawa jako miasto programistów

Warszawa zaskakuje nas pod względem wielu rzeczy, znajdują się tutaj wszelakie centra firmowe takich korporacji jak Google, Apple, czy również innych równie popularnych firm. Poza firmami które są związane czysto z cyfryzacją możemy również znaleźć tutaj wielu restauracji, w których spędzanie chwil jest po prostu magiczne, przez co wiele osób odwiedzających, którzy przyjechali po raz pierwszy do stolicy naszego państwa zawsze wraca w to miejsce, aby ponownie poczuć te same emocje, które towarzyszą im przy pierwszym odwiedzeniu owej miejscowości.

Co może zająć komornik? Prawa komornika

0
Co może zająć komornik

Komornik ma prawo prowadzić postępowanie wyłącznie w sytuacji, gdy posiada tytuł wykonawczy, a więc tytuł egzekucyjny, który otrzymał klauzulę wykonalności. Zazwyczaj jest to wyrok lub sądowy nakaz zapłaty. Egzekucja komornicza to ostateczny krok w postępowaniu o odzyskanie zaległych wierzytelności, jednak często jest to konieczność. Co zatem może zająć komornik, a co nie podlega zajęciu komorniczemu? Odpowiadamy!

Egzekucja komornicza – kto o niej decyduje?

Celem egzekucji komorniczej jest ściągnięcie z majątku dłużnika zaległych należności wobec wierzyciela. Wobec tego komornik nie podejmuje decyzji o tym, co zajmie, lecz działa na podstawie:

 • wniosku o wszczęcie egzekucji złożonego przez wierzyciela,
 • tytułu wykonawczego wydanego przez sąd.

Co jednak w przypadku, gdy nastąpiło zajęcie komornicze bez wezwania do zapłaty? Wówczas warto jak najszybciej reagować, wnosząc sprzeciw do sądu.

Co może zająć komornik podczas egzekucji komorniczej?

Na podstawie tytułu wykonawczego komornik może:

 • zająć wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, jak również dochody z innych tytułów,
 • zająć rachunki bankowe dłużnika, wierzytelności i inne prawa majątkowe,
 • zająć i sprzedać ruchomości, takie jak sprzęty AGD i RTV, pojazdy mechaniczne, komputery, wyposażenie mieszkania itp.,
 • zająć i sprzedać nieruchomości, czyli domy, działki, garaże itp.

W tym miejscu warto również dodać, że komornik nie ma prawa zajęcia całkowitej kwoty wynagrodzenia dłużnika. Wysokość tej kwoty zależy od rodzaju długu. Zatem w przypadku, gdy wynagrodzenie ma pokryć świadczenia alimentacyjne, komornik może zająć 3/5 jego wysokości, natomiast w innych wypadkach – maksymalnie 1/2. Z kolei w przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia nie przekracza najniższej ustawowej wysokości, komornik nie ma prawa go zająć. W sytuacji, gdy komornik bezprawnie zajmie wynagrodzenie, najlepszym rozwiązaniem jest odwołanie od nakazu zapłaty.

Czego nie może zająć komornik?

Zajęciu komorniczemu nie podlegają:

 • świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze, dodatki rodzinne, dodatki pielęgnacyjne, dodatki porodowe i dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne itp.,
 • świadczenia, dodatki i inne kwoty przyznane na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej,
 • jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów,
 • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych,
 • produkty lecznicze niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego przez okres trzech miesięcy oraz wyroby medyczne,
 • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową,
 • przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna, ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubrania niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu,
 • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie,
 • zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres 1 miesiąca.

Nowe wzory deklaracji PIT 28 za 2021 rok

0
Nowe wzory deklaracji PIT 28 za 2021 rok

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory deklaracji PIT, które posłużą podatnikom do rocznego rozliczenia uzyskanych dochodów w roku 2021. Wśród nowych wzorów pojawiła się m.in. deklaracja PIT-28.

PIT-28 – nowy wzór od 1 stycznia 2021 roku

W roku 2022 w inny sposób będziemy rozliczać PIT 28 za 2021 rok. Ministerstwo Finansów na drodze najnowszego projektu rozporządzenia dotyczącego wzorów zeznań podatkowych, które obowiązują podatek dochodowy od osób fizycznych, przygotowało nowe wzory zeznań podatkowych. Mają one zastosowanie do rozliczania dochodów, jakie uzyskaliśmy lub poniesionej przez nas straty od dnia 1 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że nowe druki będą obowiązywały nas podczas rozliczania się w roku 2022.

Określone zostały również nowe wzory deklaracji PIT-28S, PIT-16A oraz PIT-19A, a także załączniki, jakie musimy dołączyć do zeznań w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe wzory zostały wprowadzone za pomocą rozporządzenia Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r.

PIT-28 – jak wygląda?

Nowy wzór formularza PIT-28 stosujemy w momencie, kiedy rozliczamy się z przychodów osiągniętych po 1 stycznia 2021 roku, a także dokonanych od tego dnia odliczeń. Wypełnienie deklaracji rozpoczynamy od podania numeru identyfikacji podatkowej. Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, najczęściej podajemy numer PESEL. Przedsiębiorcy natomiast uciekają się do NIP.

Dane, które identyfikują podatnika w PIT-28

Część A PIT-28 odnosi się do wskazania właściwego urzędu skarbowego, biorąc pod uwagę miejsce naszego zamieszkania. W części B natomiast musimy podać nasz aktualny adres zamieszkania – wraz z podaniem kraju, województwa, powiatu i gminy oraz dane identyfikacyjne.

Część C, czyli przychody podatnika, które objęte są ryczałtem

W części C PIT-28 musimy uzupełnić pola dotyczące przychodów objętych ryczałtem. Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną, która wynajmuje mieszkanie prywatnie lub dzierżawi lokal zarobkowy, musimy wówczas uzupełnić roczną kwotę przychodu w polu nr 34. Dochody te są bowiem objęte 8,5 procentową stawką ryczałtu. W przypadku, kiedy kwota przekroczy 100.000zł – stawka wzrasta do 12,5%.

W najłatwiejszym przypadku nie będziemy musieli rozliczać żądnych kosztów ani odliczać od tego podatku składek ZUS. Wówczas omija się części:

 • D – odliczenie od przychodów,
 • E – odliczenie kwot, które przysługują odliczeniom od dochodów,
 • F – podstawa opodatkowania,
 • H – odliczenie od ryczałtu.

Przechodzimy wówczas dopiero do części G oraz I, gdzie musimy obliczyć, posługując się odpowiednią stawką procentową ryczałtu, wysokość należnego podatku, a następnie podać sumę wpłaconych zaliczek. Dzięki temu zabiegowi w części K automatycznie obliczona zostanie kwota niedopłaty oraz nadpłaty podatku.

PIT-28 możemy wypełnić za pomocą e-Deklaracji, intuicyjnych programów do rozliczeń PIT, które przeprowadzą nas przez cały proces lub za pomocą aplikacji Twój e-PIT. Dzięki wszystkim sposobom nasza deklaracja zostanie wysłana do urzędu za pomocą Internetu.

ZOBACZ TEŻ